کفش زنانه, کفش مردانه

برق انداختن کفش چرم در سه سوت!

قطعاً نگهداری از کفش‌های چرم برای کسانی که هزینه زیادی برای داشتن آن‌ها پرداخت کرده‌اند، اهمیت زیادی دارد. اما کفش‌های چرم به‌مرورزمان جلای روز اول خود را از دست می‌دهند. اگر جذابیت کفش‌های چرمی خود را دوست دارید، باید به دنبال ترفندهایی برای براق شدن کفش چرم خود باشید.

در کنار این ترفندها نیز باید روش تمیز کردن کفش چرم را نیز بدانید. تنها در این صورت است که کفش چرمتان درست مانند روز اول زیبا و جذاب خواهد بود. کروکو در ادامه ترفندهای برق انداختن کفش‌ها و نحوه تمیز کردن آن‌ها را به شما آموزش می‌دهد؛ بنابراین متن پیش رو را از دست ندهید.

چگونه کفش چرم را تمیز کنیم؟

اگر به دنبال براق شدن کفش چرم خود هستید، پیش از هر چیز باید روش‌ تمیز کردن چرم را بدانید. ما چند روش را در ادامه برای تمیز کردن کفش‌های چرم را به شما معرفی می‌کنیم.

دستمال و برس؛ ساده‌ترین ابزار برای تمیز کردن کفش چرم

پارچه ساده نخی بهترین گزینه برای تمیز کردن کفش چرم است. دستمال را به‌آرامی روی کفش چرم بکشید و به‌راحتی گردوخاک آن را پاک کنید.

البته دستمال تنها روش تمیز کردن کفش چرم نیست؛ برس نیز از دیگر گزینه‌های پیش روی شما است. برای تمیز کردن کفش‌های چرم خود نیاز به برس خاصی ندارید، با برس‌های معمولی نیز می‌توانید کفش‌های چرم خود را تمیز کنید؛ کافی است برس را در تمام جهات بچرخانید.

نحوه تمیز کردن کفش چرم روشن یا تیره هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. شما با این دو روش ظاهر زیبای کفش‌های چرم خود را حفظ خواهید کرد.

با کمک برس کفش‌های چرمی خود را تمیز کنید.

کفش‌های چرمی تمیز با مایع ظرف‌شویی

کفش چرمی که هیچ لکه‌ای ندارد و تنها کمی خاکی یا کثیف شده است، سراغ مایع ظرف‌شویی بروید. به این منظور پارچه‌ای مرطوب بردارید و 2 الی 3 قطره مایع ظرف‌شویی را روی آن بریزید. حالا سطح کفش را با این پارچه تمیز کنید.

با این روش ظاهر کفش چرمتان درست مثل روز اول می‌شود. از تمیز کردن کفش چرم قهوه‌ای نیز با این روش نترسید؛ این روش هیچ صدمه‌ای به رنگ کفش شما نمی‌زند.

پودر تالک؛ قاتل لکه‌های روی کفش چرم

قبل از براق شدن کفش چرم باید ابتدا لکه‌های روی آن را تمیز کنید. معمولاً افراد در تمیز کردن کفش چرم عسلی حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند. از آن جایی که رنگ این کفش‌ها روشن است، آلودگی ناشی از روغن نیز روی آن بیشتر معلوم می‌شود. برای تمیز کردن لکه‌های روغنی ازروی این کفش‌های چرمی به پودر تالک یا پودر بچه نیاز دارید. پودر تالک ماده‌ای است که به‌سادگی چربی را به خود جذب می‌کند.

به‌منظور استفاده از این پودر ابتدا لکه‌‌‌های روغنی را با دستمال تمیز کنید. سپس مقداری از پودر را روی نقطه موردنظر بریزید. کمی زمان بدهید که پودر چربی‌‌ها را به خود جذب کند. سپس کفش چرم خود را بتکانید. پودرها می‌ریزند و سطحی براق و تمیز به جا می‌ماند.

کفش‌های چرمی تمیز و براق با سرکه

برای براق شدن کفش چرم خود، ابتدا آن را با کمک سرکه تمیز کنید.

اگر کمی سرکه در کابینت آشپزخانه دارید، دیگر نگران لکه‌‌‌های کفش چرمتان نباشید. ابتدا با کمک دستمال گردوخاک کفش را بگیرید. سپس آب و سرکه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید. دستمالی را به این محلول آغشته کنید و روی تمام نقاط کفش از جمله لکه‌‌ها بمالید.

مواظب باشید در این حالت کفش با نور آفتاب تماس نداشته باشد. بعد از خشک‌شدن کفش از برق آن شگفت‌زده خواهید شد.

برای براق شدن کفش چرم چه کنیم؟

با چند ترفند ساده بدون واکس می‌توانید کفش‌های چرم خود را برق بیندازید. بسیاری از افراد با تصور این که این ترفندها به زمان زیادی نیاز دارند، هیچ‌کدام از آن‌ها را امتحان نمی‌کنند. اما واقعیت این است که این ترفندها ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. در ادامه این ترفندها را به شما معرفی می‌کنیم.

وازلین برای کفش چرم حکم واکس را دارد!

وازلین بهترین گزینه برای براق شدن کفش چرم است.

اگر به دنبال براق کننده کفش چرم هستید، اما به واکس دسترسی ندارید، وازلین این کار را برایتان انجام می‌دهد. بله همان وازلینی که در خانه همه ما پیدا می‌شود. برای براق کردن کفش چرم مقدار کمی از وازلین را روی کفش قرار دهید. سپس با دستمال نخی نرم آن را پخش کنید.

حالا باید با حوله‌ای تمیز سطح کفش را خشک کنید. کار برق انداختن کفش اسپرت شما به پایان رسید؛ حالا کفشی نرم، لطیف و درخشان دارید.

با روغن کتان کفش‌های چرمی براق داشته باشید

اگر همچنان می‌پرسید چگونه کفش مشکی را براق کنیم، روغن کتان را به شما معرفی می‌کنیم. روش استفاده از روغن کتان درست مانند روغن زیتون است. پس از تمیز کردن کفش چرم مشکی چند قطره از این روغن را روی سطح چرم بریزید. سپس با دستمالی لطیف آن را پاک کنید.

روغن زیتون جایگزین واکس می‌شود!

روغن زیتون جایگزین موقتی خوبی برای مواقعی است که به واکس دسترسی ندارید. به‌منظور براق شدن کفش چرم با روغن زیتون کافی است چند قطره از این روغن را روی دستمال بریزید و روی سطح کفش چرم بمالید. البته یادتان باشد که کفش خود را باید از قبل تمیز کرده باشید. با این روش کفش چرمتان خیلی سریع نرم و براق می‌شود.

اگر به واکس دسترسی ندارید، قدری روغن زیتون را روی دستمال بریزید و کفش چرم را با آن تمیز کنید.

روغن بچه در دسترس‌ترین براق کننده کفش چرم است

یکی دیگر از گزینه‌ها برای براق کردن کفش چرم روغن بچه است. اگر نمی‌خواهید قید پولی را که برای خرید کفش چرمتان پرداخت کرده‌اید بزنید، روغن بچه را نیز امتحان کنید. یک یا چند قطره روغن را روی اسفنجی نرم یا پارچه‌ای لطیف بریزید. سپس کفش‌هایتان را با آن تمیز کنید.

با پوست میوه کفش‌هایتان را برق بیندازید

تابه‌حال به میوه‌ها به چشم براق کننده کفش چرم خود نگاه کرده‌اید؟ پرتقال و موز از میوه‌‌‌هایی هستند که قسمت درونی پوست آن‌ها گزینه خوبی به‌عنوان تمیز کننده محسوب می‌شود. البته اگر خوش‌شانس باشید و در مواقع ضروری یکی از این میوه‌‌ها را در خانه داشته باشید.

پس برای براق شدن کفش چرم خود پیش از هر چیز سری به یخچال بزنید. پوست موز یا پرتقال را جدا کنید و از سمت داخل آن روی کفش چرم بمالید. در نهایت با پارچه‌ای لطیف سطح کفش را پاک کنید. این ترفند ساده‌ترین و سریع‌ترین راه برای برق انداختن کفش چرم شماست.

با پوست موز کفشهای چرمی خود را برق بیندازید.

چند نکته مهم برای مراقبت از کفش‌های چرمی

مواد شوینده شیمیایی شاید در قدم اول برای براق شدن کفش چرم خوب به نظر بیاید، اما باگذشت زمان جلای کفش را از بین می‌برند. به طوری که نه چیزی از ظاهر زیبای آن باقی می‌ماند، نه سطح صاف و نرمش. بنابراین هر روشی برای تمیز کردن کفش چرم و براق انداختن آن روش درستی نیست. اگر سلامت کفش‌های چرمی و جذابیت ظاهری آن‌ها برای شما اهمیت دارد، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

  • لکه‌های روی کفش چرم را به‌سرعت تمیز کنید.
  • کثیفی طولانی‌مدت، دوام کفش چرم را کم می‌کند.
  • اگر از پس تمیز کردن کفش‌‌‌های چرم خود بر نمی‌آیید، آن را به خشک‌شویی بسپارید.
  • برای تمیز کردن کفش چرم مصنوعی و کفش چرم طبیعی از محلول آب و صابون استفاده نکنید.

حرف آخر

با ترفندهایی که در این متن مطرح کردیم، دیگر بهانه‌ای برای کدر شدن کفش‌‌‌های چرمتان نخواهید داشت. یادتان باشد که تمام این ترفندها روش‌‌‌های فوری و موقتی برای تمیز کردن کفش چرم و برق انداختن آن هستند.

اما اگر به دنبال بهترین روش براق شدن کفش چرم هستید، باید واکس‌های مخصوص این کفش‌ها را تهیه کنید. با این واکس‌‌ها خیال شما دیگر نگران کدر شدن احتمالی کفش‌هایتان با روش‌های خانگی نخواهید بود. برای خرید واکس‌های مخصوص کفش‌های چرم سری به فروشگاه کروکو بزنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها