کفش زنانه, کفش مردانه

برق انداختن کفش چرم در سه سوت!

کفش‌‌‌ های چرم به دلیل کیفیت زیادی که دارند نسبت به جنس‌‌‌های دیگر گران تر هستند. برای همین نگهداری از این کفش‌‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.اگر به جنس چرم علاقه دارید باید وقتی را هم برای رسیدگی به آن در نظر بگیرید. اما بهرحال گاهی ممکن است عجله داشته باشید. واکس تان تمام شده باشد. دسترسی به یک تمیز کننده معتبر نداشته باشید. خوب در این مواقع تکلیف چیست؟ برای جواب این سوال با ما همراه شوید.

روش های فوری برق انداختن کفش چرم

چرم کروکو با ارائه چند ترفند ساده به شما کمک می کند تا در مواقع ضروری بتوانید کفش چرم خود را همانطور که می‌خواهید برق بیندازید. از کارهایتان جا نمانید و بخاطر نداشتن واکس نگران ظاهرتان نشوید! در ادامه مطلب استفاده از روش های متنوعی به شما پیشنهاد می شود.

دستمال نخی

یک دستمال ساده نخی که به آرامی روی کفش چرم کشیده می شود خیلی راحت گرد وخاک آن را پاک می کند. از یک برس معمولی هم می توانید استفاده کنید. کافی ست آن را در همه جهت‌‌ها بچرخانید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

محلول آب و سرکه

اگر کمی سرکه در کابینت آشپزخانه دارید دیگر نگران لکه‌‌‌های کفش چرم تان نباشید. ابتدا با یک دستمال گرد و خاک کفش را بگیرید. آب و سرکه را به نسبت مساوی با هم مخلوط کنید. با دستمالی که به این محلول آغشته می کنید روی تمام نقاط کفش از جمله لکه‌‌ها بمالید. مواظب باشید در این حالت کفش با نور آفتاب تماس نداشته باشد. بعد از خشک شدن کفش از برق آن شگفت زده خواهید شد.

روغن زیتون

روغن زیتون جایگزین موقتی خوبی برای مواقعی است که به واکس دسترسی ندارید. کافیست چند قطره روغن زیتون را روی دستمال بریزید و روی سطح کفش چرم که از قبل تمیز کرده اید، بمالید. کفش شما خیلی سریع نرم و براق می شود.

وازلین

مقدار خیلی کمی از وازلین را روی کفش چرم خود قرار دهید. با یک دستمال نخی و نرم آن را پخش کنید. سپس با یک حوله تمیز سطح کفش چرم را خشک نمایید. کفش چرم شما هم نرم و لطیف می شود و هم درخشان.

پوست میوه

پرتقال و موز از میوه‌‌‌هایی هستند که از قسمت درونی پوست آنها می توانید به عنوان یک تمیز کننده استفاده کنید. البته اگر خوش شانس باشید و در مواقع ضروری یکی از این میوه‌‌ها را در خانه دارشته باشید. پس سری به یخچال بزنید. کافیست پوست موز یا پرتقال را جدا کنید و از سمت داخل آن روی کفش چرم بمالید. در نهایت با یک پارچه لطیف سطح کفش را پاک کنید. این ترفند ساده ترین و سریع ترین راه برای برق انداختن کفش‌‌‌ چرم شماست.

روغن کتان

روش استفاده از روغن کتان هم مانند روغن زیتون است. بعد از گردگیری کفش چرم، چند قطره از روغن کتان را روی سطح آن بریزید و با یک دستمال لطیف پاک کنید.

پودر تالک یا پودر بچه

ممکن است آلودگی کفش چرم شما در اثر تماس با روغن به وجود آمده باشد. پودر تالک ماده ای است که به سادگی چربی را به خود جذب می کند. برای استفاده از این پودر ابتدا لکه‌‌‌های روغنی را با دستمال تمیز کنید. سپس مقداری از پودر را روی نقطه مورد نظر بریزید. کمی زمان بدهید تا پودر چربی‌‌ها را به خود جذب کند. سپس کفش چرم خود را بتکانید. پودرها میریزند و یک سطح براق و تمیز را برای شما به جا می گذارند.

روغن بچه

روغن بچه هم می‌تواند یک براق کننده فوری باشد. اگر نمی خواهید قید پولی که برای خرید کفش چرم تان پرداخت کرده اید را بزنید این روش را هم امتحان کنید. یک یا چند قطره روغن را روی یک اسفنج نرم یا پارچه لطیف بریزید. سپس کفش هایتان را با آن تمیز کنید.

مایع ظرفشویی

اگر کفش لک ندارد و فقط کمی خاکی یا کثیف شده است سراغ مایع ظرفشویی بروید. یک پارچه مرطوب بردارید. ٢ یا ٣ قطره مایع ظرفشویی روی آن بریزید و سطح کفش را با آن تمیز کنید.

چند نکته مهم

  • در صورت مشاهده هرگونه لک روی کفش چرم، سریع برای پاک کردن آن اقدام کنید.
  • کثیفی طولانی مدت، دوام کفش چرم را کم می کند.
  • اگر از پس تمیز کردن کفش‌‌‌های چرم خود بر نمی آیید آن را به خشکشویی بسپارید.
  • برای تمیز کردن کفش چرم مصنوعی و کفش چرم طبیعی از محلول آب و صابون استفاده نکنید.
  • مواد شوینده شیمیایی شاید در قدم اول خوب به نظر بیاید اما با گذشت کمی زمان شما جلای کفش خود را از دست می دهید! به طوری که نه چیزی از ظاهر زیبای آن باقی میماند نه سطح صاف و نرمش.

پایان

با این ترفند‌‌ها دیگر بهانه‌ای برای کدر شدن کفش‌‌‌های چرم تان نخواهید داشت. چرم کروکو به شما یادآوری می کند که همه این موارد، روش‌‌‌های فوری و موقتی هستند. همچنان بهترین تمیز کننده کفش‌‌‌های چرم، واکس‌‌‌های مخصوص آن است که در همه فروشگاه‌‌ها پیدا می شود. این واکس‌‌ها خیال شما را از هر جهت راحت می‌کند و دیگر نگران کدر شدن احتمالی کفش هایتان با روش های خانگی نخواهید بود. در هر حال یادتان باشد از هر تمیز کننده ای که استفاده می کنید باید زمان کافی به آن بدهید تا به خوبی به خورد کفش چرم برود.