کیف زنانه

تاریخچه‌‌ی کیف‌‌های دستی: از نگهداری سکه تا دود و شکر زرد انقلاب صنعتی

در دنیای امروز مهم نیست که شما چه کسی هستید، یک ستاره‌‌ی مشهور، خواننده، یا حتی ملکه‌‌ی بریتانیا، چون شما بدون کیف دستی‌‌تان جایی نمیروید. امروزه‌‌ کیف‌‌های دستی به یکی از اصلی‌‌ترین قسمت‌‌های لباس‌‌های روزمره‌‌ی هر فرد تبدیل شده‌‌اند. به صورتی که شاید تصور جامعه‌‌ای که در آن هنوز کیف دستی وجود ندارد برایمان سخت و یا حتی غیرممکن باشد. در این مقاله با چرم کروکو همراه باشید تا تاریخچه‌‌ی کیف‌‌های دستی را از سر آغاز تا شکل امروزیشان باهم بررسی کنیم.

 

قرن ۱۸ و ۱۷ و سرآغاز کیف های دستی

ریشه‌‌ی پیدایش کیف‌‌های دستی در جامعه‌‌ی قرن۱۷ اروپایی بود که داشت اولین گام‌‌های خود را به سوی دنیایی صنعتی برمیداشت. در این دوره‌‌ی تاریخی یادگیری بافندگی و گلدوزی مهارتی مهم برای زنان اروپا به حساب میامد. چرا که این مهارت یکی از مهم ترین شاخصه‌‌های مردان برای تعیین همسر آینده‌‌ی خود بود. بعدها همین مهارت به زنان اروپایی برای زیبا کردن کیف‌‌های دستی بسیار کمک کرد.

در این دوران هنوز کیف‌‌های دستی به وجود نیامده بودند اما در لباس های زنان و مردان جیب‌‌هایی برای نگهداری سکه وجود داشتند که عموما بر روی لباس زیر بالاتنه و درجایی که بتوان به راحتی به آن دسترسی پیدا کرد، دوخته می‌‌شدند. این جیب‌‌ها کم کم راه خود را در دل مردم اروپای قرن ۱۷ باز کردند و بر روی لباس‌‌های اصلی دوخته شدند.

بعد از آن زنان اروپایی شروع کردند به تزئین این جیب‌‌ها اما کیف‌‌های دستی تا تقریبا اواسط قرن ۱۸ به وجود نیامدند. در این قرن لباس‌‌هایی مد شدند که از نگاره‌‌های یونان و روم باستان الهام گرفته بودند؛ لباس‌‌هایی باریک و ظریف که برخلاف لباس‌‌های گذشته از لحاظ ظاهری حجیم و نامرتب نبودند. درنهایت این تغییر سلیقه منجر شد به طراحی کیف‌‌هایی برای نگهداری سکه که به آنها reticules یا ریتیکیولس به معنی کیسه‌‌ی مشبک می‌‌گفتند (ما آنهارا عمدتا با نام کیسه‌‌ی پول میشناسیم).

این کیسه‌‌های پول از پارچه‌‌های مرغوب، عمدتا از جنس ابریشم و مخمل، و یک بند یا طناب برای نگه داشتن بادست ساخته می‌‌شدند و ابتدا در فرانسه و سپس در بریتانیا مشهور شدند که عمدتا توسط زنها استفاده می‌‌شدند.

انقلاب صنعتی و تولد کیف‌‌های دستی

انقلاب صنعتی یکی مهمترین اتفاقات تاریخ بشر است که زندگی انسان را به طور کامل متحول کرد. چرا که انسان وارد شد به دنیایی صنعتی  و از طبیعت و زیبایی‌‌های بیکران آن کم کم دور شد. درست در این زمان که دنیا در روغن و گریس و دود صنعت غوطه ور میشد و همه چیز کثیف و کثیف تر میشد، دنیای فشن و مد شاهد تولدی زیبا بود؛ تولد کیف‌‌های دستی. تولدی که با صنعت، راه آهن و شکلات و شکر زرد عجین شده بود. ساموئل پارکینسون، صنعتگری انگلیسی بود که اولین دومینوی تولد کیف‌‌های دستی را انداخت.

او صنعتگر و همچنین موسس یکی از شرکت‌‌های تولید کننده‌‌ی شکلات و شکر زرد بود که بخاطر کارش بسیار با قطار سفر میکرد. در یکی از این سفرهای کاری بود که متوجه شد کیف همسرش برای نگهداری وسایلش بسیار کوچک، و جنس پارچه‌‌اش نازک، و برای سفر مناسب نیست. درنتیجه دستور داد برای همسرش کیف‌‌های دستی‌‌ در سایزها و مدل‌‌های مختلف بسازند تا همسرش در موقیعت‌‌های مختلف بتواند از آنها استفاده کند.

پارکینسون همچنین دستور داده بود که کیف‌‌ها را از جنس چرم بسازند تا بتوان آنها را به راحتی از کیف‌‌های مسافرتی قشر عادی جامعه تشخیص داد. هنری که‌‌یو کسی بود که درخواست پاریکنسون را قبول کرد و اولین کیف دستی لوکس دنیا را به نحوی که امروزه آنرا میشناسیم طراحی و تولید کرد ( در دو نوع کیف دستی بدون بند و بند دار و آنها را کیف مسافرت زنانه نامید).

پس از آن هنری که‌‌یو به ساختن و تبلیغ کیف‌‌های دستی ادامه داد اما مورد استقبال مردم قرار نگرفت چون بسیاری اعتقاد داشتند که این کیف به پشت خانم‌‌ها آسیب می‌‌رسانند. او پس از مدتی دست از تبلیغ و تولید کیف‌‌های دستی کشید و فقط تعداد محدودی برای خانواده‌‌ها‌‌ی اشرافی و ستارگان مشهور ساخت. اما این پایان کار کیف‌‌های دستی نبود زیرا مردم متوجه نیاز و استفاده‌‌ی کیف‌‌های دستی شدند.

کم کم تقاضا برای کیف دستی افزایش یافت و تولید کنندگان شروع کردند به تولید کیف‌‌های دستی تا جایی که امروزه تولید کنندگانی وجود دارند که فقط کیف دستی تولید میکنند. جالب است بدانید که سال ۲۰۱۲  کیف ملکه‌‌ی انگلیس توسط شرکت هنری که‌‌یو که همچنان مشغول فعالیت است ساخته شد.

 

پس دفعه‌‌ی بعد که قصد خرید کیف دستی دارید دقت بیشتری به خرج دهید چون زمانی داشتن یک کیف دستی نشان خانواده‌‌ی اشرافی و قشر مرفه جامعه بوده است. همچنین هیچوقت فراموش نکنید که به کیف های دستی چرمی حتما نگاهی بیندازید چون مهم نیست در دوران انقلاب صنعتی زندگی میکنید یا در دنیای مدرن امروز، محصولات چرمی پس از گذشت سالیان دراز همچنان نمادی از محصولات لوکس و باکیفیت باقی مانده‌‌اند. در ادامه میتوانید عکس چند نمونه‌‌ی زیبا از کیف‌‌های چرم را تماشا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *