استایل مردانه

نحوه نگهداری از چرم طبیعی 

در تمام طول تاریخ حیات ما بر روی زمین، پیوند عمیقی مابین زندگی انسان و طبیعت وجود داشته است. انسان ها حیوانات را شکار کرده و از گوشت آن ها برای تغذیه و از پوست آنان برای پناهی در برابر ناملایمات طبیعت استفاده می کردند. کم کم با پیشرفت جوامع و ورود به عصر مدرن و صنعتی، این پیوند دچار تغییر و تحولاتی شد و با وجود مخالفت های بسیار طبیعت دوستان، همچنان به شکل امروزی آن برقرار است. در حال حاضر شما برای خرید گوشت و پوست حیوانات، به فروشگاه مورد علاقه خود رفته و یا آن را آنلاین سفارش می دهید! مثل خرید یک بسته گوشت نیم پز و یا یک کت چرم! چرم، این متریال محبوب،گرانقیمت و طبیعی اصالتی دیرینه دارد. این اصالت به واسطه ی ویژگی های منحصر به فرد جنس چرم است؛ چرا که هیچگاه به بدن انسان آسیبی نرسانده و همیشه محافظ آن بوده است. کمتر محصولی کارکرد و زیبایی چرم طبیعی را دارد و حتی در کهنه ترین حالت همچنان زیباست.کالا های ساخته شده با چرم، دوست داشتنی و گران قیمت هستند و اگر از آن ها خوب مراقبت شود،همیشه زیبا می مانند. در نحوه نگهداری از چرم طبیعی حتما به نکات زیر توجه فرمایید.

برای نگهداری از محصولات چرم طبیعی، یک محلول خانگی بسازید!

چرم طبیعی، از فرآورده های پوست حیوانات و استفاده از مواد غیر گیاهی و گیاهی طی مجموعه ای از اعمال فیزیکی و شیمیایی بدست می آید. چرم طبیعی در برابر بسیاری از باکتری ها،  عوامل فیزیکی و شرایط آب و هوایی مختلف، نسبتا مقاوم است. برای نگهداری، تمیزکاری و مراقبت از چرم میتوانید یک محلول پاک کننده خانگی، با یک پیمانه آب ولرم، یک قاشق مربا خوری شامپو بچه و چند قطره سرکه سفید، بسازید و با اسفنج نرم چرم را به کف محلول ساخته شده آغشته نمایید، سپس آن را آبگیری کنید؛ کف جذب شده را بر روی محصول فشار داده،  سپس دستی ملایم بر روی آن بکشید و بعد با پارچه ای نرم رطوبت ایجاد شده را جذب و سطح آن را خشک نمایید. برای خشک کردن محصول را در مجاورت دمای هوای ۲۵ تا ۳۵ درجه قرار دهید. البته قبل از استفاده از هر نوع پاک کننده ای، حتما در ابتدا آن را در قسمت هایی که معمولا در معرض دید نیستند، امتحان کنید.

بی رنگ

اسپری آزاد کننده چرم تی آر جی

۹۹,۰۰۰ تومان ۶۹,۳۰۰ تومان
بی رنگ

اسپری تثبیت کننده تی آر جی

۹۹,۰۰۰ تومان ۶۹,۳۰۰ تومان
بی رنگ

اسپری تمیزکننده چرم دیاموند

۱۸۹,۰۰۰ تومان ۱۳۲,۳۰۰ تومان
بی رنگ

اسپری خوشبو کننده کفش تی آر جی

۱۵۹,۰۰۰ تومان ۱۱۱,۳۰۰ تومان
بی رنگ

اسپری سفید کننده تی آر جی

۹۹,۰۰۰ تومان ۶۹,۳۰۰ تومان
بی رنگ
سرمه ای
قهوه ای روشن
قهوه ای
مشکی

اسپری محافظ جیر و نبوک تی آر جی

۲۳۹,۰۰۰ تومان ۱۶۷,۳۰۰ تومان
بی رنگ

اسپری محافظت از چرم دیاموند

۲۲۹,۰۰۰ تومان ۱۶۰,۳۰۰ تومان
بی رنگ

اسپری محافظت کننده چرم تی آر جی

۲۲۹,۰۰۰ تومان ۱۶۰,۳۰۰ تومان
قهوه ای روشن
قهوه ای
مشکی

روغن مغذی و بازسازی کننده تی آر جی

۲۸۹,۰۰۰ تومان ۲۰۲,۳۰۰ تومان
بی رنگ

روغن نارگیل مخصوص چرم تی آر جی

۲۴۹,۰۰۰ تومان ۱۷۴,۳۰۰ تومان
بی رنگ

شامپو و تمیزکننده چرم تی آر جی

۱۸۹,۰۰۰ تومان ۱۳۲,۳۰۰ تومان
قهوه ای روشن
قهوه ای
مشکی

کرم محافظ چرم تیوپی تی آر جی

۱۴۹,۰۰۰ تومان ۱۰۴,۳۰۰ تومان

توصیه هایی برای نگهداری و استفاده بهتر از چرم طبیعی

۱-محصولات ساخته شده از چرم طبیعی به دلیل گرانقیمت بودن، تقریبا تبدیل به کالایی لوکس شده اند؛ اما در ساده ترین حالت اگر چرم را خوب گردگیری نکنید، با نفوذ گرد و خاک به مرور زمان خراب می شود.

۲-واکس معمولی، در دراز مدت باعث خورده شدن سطح چرم می‌شود پس بهتر است هر چند ماه یک بار، محصولات چرمی خود را با واکس چرم چرب کنید. این واکس ماده مخصوصی است و می‌توانید آن را از فروشگاه‌های محصول‌های چرمی تهیه کنید. 

۳-چرم در رطوبت زیاد کپک می زند و باید از تابش نور خورشید و گرمای زیاد نیز دور نگه داشته شود. 

۴-هرگز بر روی چرم طبیعی و به خصوص لباس های چرمی عطر و ادکلن اسپری نکنید. عطر و اسپری ها دارای مواد نگهدارنده هستند که در مرور زمان برخی از مواد روی سطح چرم فرآوری شده حل می شوند و آن را خراب می‌کنند.

۵-هرگز نباید چرم طبیعی را به صورت مستقیم خیس کرد. اما در صورت خیس آب شدن باید بلافاصله آن را به چوب لباسی مناسب آویزان کرد تا در دمای معمولی اتاق، به دور از نور آفتاب و حرارت، خشک شود. خشکی چرم تا حد زیادی با استفاده مداوم از بین خواهد رفت و به حالت نخست باز خواهد گشت.

۶-اگر اهل استفاده از لباس های چرمی هستید در هنگامی که از لباس مورد نظر استفاده نمی کنید، بر روی چوب لباسی مناسب آویزان کرده و کاور بکشید و حتما در محلی دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. 

کلام آخر

در هنگام خرید نیز سعی کنید لباسی انتخاب کنید که دقیقا اندازه و سایز تن  باشد. چرا که کوچک و یا بزرگ بودن اندازه لباس در بلند مدت باعث از شکل افتادن آن خواهد شد، همچنین به علت رعایت مسائل بهداشتی حلّال رنگ های استفاده شده در ساخت چرم آب است؛ به همین دلیل رنگ لباس های چرمی در برابر عرق شدید و سایش زیاد بدن مقاوم نیست. در انتها اگر هدف شما دوام و ماندگاری طولانی مدت محصولات چرمی است، جهت شستشو، به اتوشویی ها بسپارید. همچنین محل نگهداری آن  را پیوسته بررسی کنید تا از سلامت محصول چرم طبیعی، مطمئن شوید.


تصاویر بیشتر: