استایل مردانه

همه چیز درباره استایل استریت یا خیابانی (Street Style)

سبک زندگی امروزی بیشتر به سمتی رفته که استایل‌های راحت را می‌پسندد؛ استایل‌های فری سایزی که دیگر نیازی به پرو کردن ندارند. استایل استریت با دارا بودن تمامی این ویژگی‌ها در صدر دوست‌داشتنی‌ترین تیپ‌ها قرار می‌گیرد. البته باید دقت کنید که آیتم‌های مختلف این استایل را به‌درستی انتخاب نمایید. در غیر این صورت از نتیجه نهایی آن لذت نخواهید برد. اگر از آن دسته افرادی هستید که اطلاعات کامل و درستی نسبت به استایل خیابانی ندارید یا نمی‌دانید چه آیتم‌هایی را باید انتخاب کنید، مجله کروکو را تا پایان این متن همراهی نمایید. چرا که در این محتوا قصد داریم به طور کامل به معرفی صفر تا صد استایل خیابانی بپردازیم. همچنین نحوه ست و انتخاب آیتم‌های مختلف آن را نیز توضیح خواهیم داد.

تاریخچه استایل استریت یا خیابانی چیست؟

استایل استریت را با عنوان Streetwear Fashion می‌شناسند. این استایل در دسته پوشش کژوال قرار می‌گیرد که جوانان را بیشتر جذب کرده است. استایل خیابانی الهام گرفته از فرهنگ اسکیت بردسوارهای کالیفرنیا، السینکر و هیپسترهای نیویورک است. اولین بار در دهه ۸۰ حرف‌هایی از استایل متفاوت و جذاب استریت در دنیا مد زده شد. جالب است بدانید که استایل خیابانی یکی از خاص‌ترین سبک‌ها در دنیای مد به شمار می آید.

امروزه طراحان بسیاری سعی دارند که طرح‌های جدید در سبک و سیاق این استایل بیافرینند. این سبک پوشش برای قشر جوان جامعه در نظر گرفته که اهل موسیقی و ورزش هستند. البته این نکته را به‌خاطر داشته باشید که تنزل این استایل به تنها سبکی از مد بی‌عدالتی و بی‌توجهی به آن خواهد بود. چرا که استایل خیابانی از همان زمان پیدایشش به‌نوعی جنبش در میان جوان‌های جامعه تبدیل شده است. شاید بهتر باشد این سبک و استایل را فرهنگ جوان‌های راحت و شیک جامعه بدانیم.

این سبک در برگیرنده تمامی آرزوها و رویاهای جوانان شهری است که نگرش متمایزی نسبت به بیشتر جامعه دارند. در استایل خیابانی می‌توانید علاقه این قشر جوان را به رقص سبک آزاد، مدهای بدیع، موسیقی و ورزش‌های خیابانی ببینید. این استایل مناسب جیب جوانان است و این بستر را برای آنان فراهم می‌کند که هویت خاص خودشان را به تصویر بکشند؛ درحالی‌که در فعالیت‌هایشان آزادی لازم را دارند.

استایل استریت تاریخچه ای جذاب دارد که مطابق با شرایط جامعه تغییر می کند.

استایل استریت از کجا آمده و آمدنش بهر چه بود؟

در دهه ۱۹۸۰ بود که اولین برند استایل استریت کار خود را به صورت حرفه‌ای شروع کرد. این مارک توسط موج سواری اهل لاگونابیج در کالیفرنیا تاسیس شد. در دهه ۱۹۹۰ برندهای بزرگ دنیا به محبوبیت بالای این استایل در بین جوانان پی بردند. این مسئله آغاز مطرح شدن سبک خیابانی در دنیای مد شد. در واقع دیگر استایل استریت در حاشیه نبود و کم‌کم توانست پا به عرصه مد بگذارد.

برندهای بیشتری به‌صورت تخصصی به این استایل پرداختند. طراحان مد و لباس خیابانی ژاپنی طرح‌های بسیاری از استایل را به دنیای مد معرفی کردند. اواخر دهه ۱۹۹۰ را می‌توان آغاز جنبش مد در آمریکا و اروپا توسط استایل خیابانی دانست. استایل استریت پس از گذراندن روزهای تلخ و شیرین بسیار توانست خود را به عنوان جنبشی بین‌المللی به تمام دنیا معرفی کند. راحتی، کارایی و عناصر منحصربه‌فرد در این استایل به وضوح دیده می‌شود. همچنین می‌توانید آثار استایل‌های هیپ‌ هاپ، پانک و … را در آن احساس کنید.

استایل استریت از مردم و برای آن‌ها!

بیل کانینگهام عکاس آمریکایی مشهور که از استایل‌های خیابانی عکاسی می‌کرد، در مورد این استایل گفته است: «بهترین نمایش‌های مد، هر روز در خیابان زاده می‌شوند.» این صحبت از این عکاس نشان می‌دهد که استایل خیابانی هر روزه در کوچه و خیابان‌ها درحال‌رشد و اجرا است. البته فلسفه استریت بر فردگرایی و سلیقه شخصی خود فرد ساخته شده، نه ترندهای روز دنیا! ولی از طرفی ترند روز دنیا به کمک این مدل می‌آید که آن را به‌روزرسانی کند.

در واقع دنیای نمایش مد بسیار متفاوت نسبت به قبل شده است. در گذشته سلبریتی‌ها کسانی بودند که این صنعت را به دید همگان می‌رساندند، ولی با گذر زمان دیگر این مردم عادی بودند که استایل‌ها را به نمایش می‌گذاشتند. یکی دیگر از علت‌های فراگیر شدن سبک خیابانی بین جوانان و مردم در دهه‌های اخیر، گسترش رسانه‌های اجتماعی است. رسانه‌های اجتماعی امکان به اشتراک گذاشتن فردیت و توانایی افراد جامعه را فراهم ساخته و خیلی از افراد توانسته‌اند در این عرصه شهرتی دست‌وپا کنند!

استایل استریت دقیقا مطابق با شرایط جامعه طراحی می شود.

استایل خیابانی در اصل یک نمایش است!

خیلی از افراد فکر می‌کنند که استایل خیابانی فقط مختص به هفته‌های مد در سرتاسر جهان است، اما حقیقت این گونه نیست. درست است که استریت استایل در هفته مد به اوج خود می‌رسد و طرف‌دارانش را به وجد می‌آورد، ولی نمی‌توان گفت که این استایل را در زندگی روزمره نمی‌توان دید.

استریت استایل ویروسی و به‌شدت تأثیرگذار است! این استایل در گذر زمان از راه‌های متفاوتی طرز پوشش مردم عادی را متحول کرده است. استایل خیابانی از دل مردم و جامعه متولد شده، به همین دلیل هویتی بسیار منحصربه‌فرد و مهم در میان مردم دارد. تمامی این دلایل باعث شده که برندها و طراحان مطرح در صنعت مد همیشه نگاه ویژه‌ای به این سبک از پوشش داشته باشند. همان‌طور که اشاره شد شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام خبررسان‌های اصلی استریت استایل هستند که باعث رونق این چنینی سبک خیابانی در کل جهان شده‌اند.

سبک استایل استریت یا خیابانی

سبک لباس‌های خیابانی از دهه ۱۹۸۰ تا به امروز راه بسیاری را پشت سر گذاشته است. محبوبیت امروز این استایل علاوه بر راحتی و جذابیت آن مدیون اینفلوئنسرها یا برندهای برتری بوده که تبلیغ این استایل را برعهده گرفته‌اند. تشخیص این استایل کمی دشوار خواهد بود؛ چرا که استایل خیابانی در این سال‌ها بسیاری تغییر کرده است.

به‌طورکلی می‌توان گفت افرادی که این سبک استایل را برای پوشش خود انتخاب می‌کنند، به هویتشان اهمیت بیشتری می‌دهند. به همین خاطر نمی‌توان به‌راحتی به این سبک پوشش برچسبی زد یا ویژگی‌های انگشت‌شماری را برای آن بیان کرد. بااین‌حال برای رقم‌زدن سبک استایل استریت توصیه می‌کنیم که ۷ آیتم زیر را در پوشش خود داشته باشید.

۷ آیتم رایج در استایل استریت

درست است که استایل خیابانی شامل آیتم‌های بسیاری می‌شود، ولی زمانی می‌توانید ادعا کنید این استایل را دارید که ۷ آیتم زیر را در تیپ خود استفاده نمایید. این آیتم‌ها استایل شما را شیک می‌کنند و امضای استایل استریت را به آن اضافه خواهند کرد. این آیتم‌ها به شرح زیر هستند.

ست کردن استایل استریت با دیگر پوشاکتان کار سختی نیست. تنها باید به ترکیب رنگ دقت کنید.

تیشرت‌ها؛ تعیین‌کننده سبک استریت

اصلاً استایل خیابانی بدون تیشرت بی‌معنی است، پس حتماً این آیتم راحت و زیبا را در تیپ و استایل خود داشته باشید. البته بهتر است تیشرت‌های طرح‌دار را انتخاب کنید. طرح‌های چاپی که شامل آثار هنری، گرافیکی و شعارها می‌شوند بهترین گزینه برای این استایل به شمار می‌آیند.

اگر دوست دارید کت را به استایل خود اضافه کنید، به این نکته دقت داشته باشید که تیشرت شما باید تنگ و چسبان باشد. قد تیشرت نیز به مد زمان بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان قاعده کلی برای آن در نظر گرفت. امروزه تیشرت‌های بلندی که تا زیر زانو هستند نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما چه رنگ‌هایی برای این استایل مناسب هستند؟ پیشنهاد می‌دهیم که تیشرت‌هایی در رنگ‌های زیر را برای استایل خود استفاده کنید:

 • خاکستری
 • سفید
 • مشکی

شلوار جین؛ آیتم پر استفاده در استایل‌های خیابانی

شلوار جین در استایل‌های کژوال نقش پررنگی دارد. این استایل نیز از چنین قاعده‌ای مستثنی نیست. شلوارهای جینی که گشاد و راحت هستند برای استایل خیابانی گزینه مناسبی خواهند بود. شلوارهای زاپ داری که پر از جیب هستند را برای استایل خیابانی استفاده کنید که راحتی را در کنار زیبایی تجربه نمایید. شلوار جین با لبه‌های ریش‌ریش یا حاشیه‌دار و لوله‌تفنگی نیز در این استایل بسیار استفاده می‌شوند. البته این گزینه‌ها را به خانم‌هایی پیشنهاد می‌دهیم که اندام لاغری دارند.

جاگرها یا شلوار گشاد با فاق کوتاه

شلوارهای گشادی که فاق کوتاهی دارند امضای این استایل به شمار می‌آیند که محبوبیت بالایی دارند. دختران نیز بهتر است از لگ به‌جای شلوار ورزشی استفاده کنند. این شلوارها بسیار راحت هستند و اندام زنانه را به زیبایی نشان می‌دهند.

کت‌های کژوال؛ معرفی انواع مختلف آن

کت‌ها در تمامی استایل‌ها وجود دارند، ولی سبک آن‌ها متغیر است. در واقع مد و فشن تعیین‌کننده سبک کت‌ها هستند. کت‌های پشمی بلند بهترین گزینه برای این استایل‌ها به شمار می‌آیند، البته این نکته را به‌خاطر داشته باشید که این سبک کت امروزه مد است و شاید در آینده تغییر کند. علاوه بر این سبک کت می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را برای استایل استریت خود انتخاب نمایید:

 • کت چرم
 • کت‌های اندامی
 • کت جین
 • کت پشمی
 • کت‌های نظامی
 • کت خلبانی
 • کت دوچرخه‌سواری

برای خرید انواع مختلفی از کت های چرمی که به راحتی با استایل استریت ست شوند، میتوانید به فروشگاه اینترنتی چرم کروکو مراجعه نمایید.

کت های کژوال بهترین انتخاب برای ست کردن با استایل استریت به شمار می آیند.

هودی جلوبسته؛ آیتم جذاب و دوست‌داشتنی

مگر می‌شود کسی طرف‌دار استایل خیابانی باشد و هودی را به‌عنوان آیتم اصلی‌اش انتخاب نکند؟ هودی‌ها فری سایز هستند و استایل راحت و شیکی را برایتان به ارمغان می‌آورند. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که هودی‌ها محدودیت جنسیتی ندارند.

اسنیکر یا کفش ورزشی

کفش‌های کلاسیک یا مهمانی خود را کنار بگذارید. در این استایل تنها به کتانی یا کفش‌های ورزشی نیاز دارید. البته توصیه می‌کنیم که رنگ سفید را برای کفش‌های خود انتخاب نمایید. نیم‌بوت‌ها نیز از جمله آیتم‌هایی به شمار می‌آیند که استایل خیابانی شما را کامل خواهند کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید که انواع مختلفی از بوت و نیم بوت مردانه و زنانه با استایل استریت ست می‌شوند و به زیبایی این سبک از پوشش می‌افزایند.

پوشش سر

برای این که استایل منحصر‌به‌فردی داشته باشید، حتماً پوشش سر را به تیپ خود اضافه کنید. البته نه هر نوع پوششی را! بهترین گزینه‌ها برای استایل استریت به شرح زیر هستند:

 • دستمال سر
 • هد بند
 • کلاه‌های نقابدار
 • کلاه‌های بیسبال

کلام آخر 

استایل استریت از دل جامعه بیرون آمده که تمامی کلیشه‌ها را برهم بزند، راحتی را فراهم کند و تفاوت‌ها را به ارمغان آورد. درست است که گزینه‌های بسیاری برای انتخاب در این استایل وجود دارند، ولی باید کمی دقت به خرج دهید. استایل خیابانی برای بیشتر مردم به‌درستی تعریف نشده، به همین خاطر در متن فوق سعی کردیم به طور کامل به معرفی این استایل بپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *