استایل زنانه

بررسی مد و استایل آوانگارد (ویژگی های استایل آوارنگارد) + تصویر

پیشینه استایل آوانگارد به قرن نوزدهم میلادی باز می‌گردد، نوآوری و مجهول گونگی از خواص این سبک است؛ خلاقیت، غیر قابل پیشبینی، فراتر از زمان، غیر واقعی، تمامی اینها خلاصه‌ای از نقطه اشتراک این سبک بشمار می‌روند که این استایل آوانگارد را خاص و متفاوت از دیگر سبک‌ها ساخته، در واقع بنابر این تعاریف می‌توان گفت که آوانگارد شباهت زیادی به تئاتر دارد!

واژه آوانگارد به معناست؟

آوانگارد در زبان فرانسوی به معنای پیشتاز و پیشرو می‌باشد، اصالت آوانگارد از عبارت (avin garden) الهام گرفته شده و ریشه نظامی دارد که به سربازانی که در خط مقدم می‌جنگند گفته می‌شود. اما در صنعت مد به معنای روشنفکری، تازگی، ساختارشکن، تجربه نو خلاقانه معنی می‌دهد. جالب است بدانید به هنرمندان این سبک ساختار شکن می‌گویند زیرا از  آوانگارد برای سرکشی در دنیای مد و همچنین شکستن قالب‌ها و سنت‌ها استفاده می‌کنند، ابتدا این سبک منتقدان زیادی داشت که بدان افسار گسیخته، قبیح و جلف می‌گفتند اما با گذشت زمان طرفداران زیادی پیدا کرد و در صنعت مد جا گرفت.

آوانگاردیست‌ها به گذشته و اتفاقاتی که در آن افتاده فکر نمی‌کنند زیرا معتقدند انسان دارای تغییر انتقالی بوده و اصولا به ارزش‌ها و کلیشه عام مردم اعتقادی ندارند. افراد دنبال کننده این استایل به دنبال کشف دنیایی جدید و کارهای خلاقانه در زمینه، فشن شو، میکاپ، طراحی منزل و حتی دیزاین غذا می‌باشند! البته لازم است بدانید استایل آوانگارد به معنی غیر قابل پوشش نبوده و نخواهد بود، در اصل طراحان این سبک قصد رساندن مفهومی برای مردم را دارند و از این رو نوع طراحی‌های این سبک از لباس کاملا متفاوت بوده و از این لباس‌ها تولید انبوه نمی‌شود!

آیا این استایل خاص است؟

عمده طرفداران این سبک هنرمندان، موسیقی دانان، نویسندگان و همچنین متفکران به دلیل مخالفت با ارزش‌های اجتماعی از استفاده کنندگان این سبک هستند؛ نکته حائز اهمیت این است که این استایل با اوت کوتور متفاوت بوده و اکثرا این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. اوت کوتور به بخش‌های به اصطلاح لاکچری می‌گویند که توسط برندی برای برخی افراد به صورت اختصاصی تولید و با هزینه بسیار زیاد فروخته می‌شوند. ممکن است که اوت کوتوری را با سبک آوانگارد بسازند اما اوت کوتور هیچگاه تمام مرز‌ها را مانند آوانگارد کنار نمی‌گذارند بنابراین این دو مانند یکدیگر و هم معنی نخواهند بود!

من چه کسی هستم؟ من برای چه وجود دارم؟ تاثیر من در دنیا چیست؟ تمام فلسفه‌های ژاپنی از این سوال ها الهام می‌گیرند، آوانگارد نیز از این قاعده مستثنی نیست و باعث خلق طراحی‌هایی غیر متعارف، اشکالی جدید، خلاقیت تجربی، ریسک پذیری و ساختارهای متفاوت شده است، این امر به طراحان اجازه می‌دهد چیزی را نشان دهند که برخلاف سبک‌های مد دیگر است. آوانگارد تنها یک استایل لباس نیست، اکثر دنبال کنندگان این سبک را فقط یک آیتم برای پوشیدن نمی‌بینند بلکه آن را یک هنر قابل پوشش می‌پندارند، آنان که با این سبک آشنایی دارند، این استایل را برای بیان خود به جامعه و حتی سبک زندگی خود انتخاب می‌کنند.

ویژگی‌های اساسی استایل آوانگارد

استایل آوانگارد را در واقع استایل جدید و نوپایی عنوان می‌کنند که به علت استفاده از اشکال مختلف و همچنین پارچه‌ها طلقی این استایل را نمی‌توان به راحتی در خیابان استفاده کرد و بیشتر مورد استفاده کاستوم قرار می‌گیرد.
برای استفاده از استایل آوانگارد باید جسور باشید و به خیلی از حرف و حدیث‌ها گوش ندهید و ذهن خود را خالی از هر استایل و سبکی که در گذشته از آنان استفاده می‌کردید کنید، از دلایل موفقیت این سبک خلاقیت و ریسک پذیری بالاست که ابتدا در لباس‌های بارانی، کیف و کفش‌ها استفاده شد و بعدها مورد استفاده بیشتر قرار گرفت.

آشنایی بیشتر با سبک آوانگارد

بکارگیری از المان‌هایی پر از اغراق بر روی لباس، کیف، کفش و حتی روی موها باعث شده تا این استایل در موقعیت‌های رسمی یا حتی مهمانی‌های خانوادگی مورد استقبال چندانی قرار نگیرد! اشکال هندسی و خطوط درهم، از ابزارهای اصلی این سبک  می‌باشند، این اشکال از حوزه‌های معماری و مدل سازی وارد دنیای مد و این سبک شده‌اند.

استفاده از تعداد زیادی گل و نقش‌های پرتضاد  برای بیننده آنچنان تعجب آور نیست، برای مثال اگر بر روی لباسی تعداد زیادی چشم انسان درج شده باشد عجیب و آوانگاردی می‌شود! الگو نامناسب و خارج از عرف و آرایش صورت می‌تواند با ذهن بیننده بازی کند و داشتن المان‌های برجسته از ویژگی‌های بارز این سبک است. آوانگارد‌ها به اغراق نمایی علاقه زیادی دارند، شاید شما با دیدن لباس بدون یقه تعجب کنید اما این موضوع برای این افراد همان شکستن کلیشه‌ها می‌باشد، ناقرینه بودن دو طرف لباس نیز از این ساختار شکنی عقب نمانده و این ناقرینگی فقط مختص لباس نیست و حتی به مدل‌های مو و آرایش نیز می‌تواند مربوط باشد.

متفاوت، عجیب و منحصربه‌فرد

این سبک از طبیعت، پوشش حیوانات و پرندگان، کوه، جنگل و حتی دریا نیز الهام می‌گیرد؛ در مد آوانگارد استفاده از المان‌های بدون پیام و مضمون معنا ندارد، منتقدان این سبک معتقدند که توجه خاص دنبال کنندگان این استایل حاوی پیامی حمایتی است. این استایل به هیچ ترکیب رنگی محدود نیست و افراد معتقدند که تمامی رنگ‌ها را می‌توان در کنار یکدیگر استفاده کرد بی‌آنکه مشکلی پیش بیاید، البته در برخی مراسم که دارای تم خاصی هستند مجبور به استفاده از رنگ‌های مشخص هستند و ویژگی آوانگاردی را در مدل مو یا آرایش صورت بکار می‌برند.

در استایل آوانگارد، معمولا موها آرایش صورت جدیدترین تغییر و عجیب‌ترین تغیرت را شامل هستند، مانند حالت دهی مو‌ها به اشکال هندسی و همچنین استفاده از تزئینات عجیب در لابه‌لای موها، از موارد قابل مشاهده بر روی صحنه آوانگارد، پوشاندن چهره با مدل مو، ماسک یا آرایش عجیب یا موارد مشابه! همچنین استفاده از چتر‌های بزرگ و کلاه‌های عجیب نیز در این استایل زیاد دیده می‌شود.

مناسب برای ذهن‌های خلاق

الزامی بودن اصالت در این تفکر یک قطب مهم و اساسی است و چیزی که اصالت نداشته باشند را قبول نمی‌کنند به همین دلیل اغلب طراحان از طرح‌های فرهنگی و ماندگار استفاده می‌کنند، این طرح‌ها بیانگر شخصیت خالق این طرح عنوان می‌شوند. بزرگ‌ترین ویژگی در این سبک تضاد با مصرف گرایی است که این سبک را از دیگر پوشش‌ها جدا می‌سازد، پیچیدگی دارای ظرافت و همچنین سادگی ظاهری نیز از دیگر عوامل این سبک بشمار می‌روند.

این درست است که شما نمی‌توانید روزانه از این لباس استفاده کنید اما با این لباس شما کاملا از جمعیت متفاوت هستید و به راحتی متمایز می‌شوید، اگر قصد استفاده از این استایل را دارید حتما از آیتم‌های شیک و غیر معمولی اما برند استفاده کنید، اکسسوری‌ها شامل، کیف، کفش، کلاه، دستبند، ساعت یا حتی آرایش و مدل مو هایتان نیز باید در غیر معمول ترین حال ممکن باشد‌!

تصاویر بیشتر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *