اکسسوری مردانه

چگونه یک کراوات شیک انتخاب کنم؟

نکته‌‌هایی که در هنگام خرید کراوات حتما باید بدانید

کراوات یکی از اکسسوری‌‌های بسیارمهم است که باعث منحصر‌‌به فرد شدن استایل آقایان می‌‌شود. اگر کراوات متناسب با لباس و به‌‌درستی انتخاب شود؛ می‌تواند در یک ملاقات همه‌‌ی چشم‌‌ها را به خود خیره ‌‌کند. بنابراین دانستن اطلاعاتی درباره‌‌ی تاریخچه و به یادداشتن نکاتی برای انتخاب خلاقانه‌‌ی رنگ و طرح کراوات متناسب با لباس و استایل بسیارمهم و کاربردی است. با ما همراه باشید تا با هم کمی درباره‌‌ی این اکسسوری بدانیم.

تاریخچه‌‌ی کراوات

یک پژوهش‌‌گر‌‌ انگلیسی تبار به نام نوئل مالکوم در کتاب “تاریخچه مختصر بوسنی” صریحا معتقد است که کراوات برای اولین بار از ایران در زمان ساسانیان توسط پیروان مانی به اروپا رفت. آن‌‌ها برای این‌‌که از دیگران متمایز شوند از پارچه‌‌ای در جلوی پیراهن خود استفاده می‌‌کردند و در تاریخ معاصر توسط کرواسی‌‌ها به فرانسه برده‌‌ ‌‌شد و ازآن‌‌جا به انگلستان رفت و  سپس در سراسردنیا عرضه‌‌ شد. این درحالی است که اکثر طراحان صنعت مد براین باورند که سابقه‌‌ی کراوات به جنگ ۳۰ ساله‌‌ی ‌‌فرانسه بر‌‌می‌‌گردد. سربازان شاه لوئیس پنجم، تکه‌‌ای پارچه را در اطراف گردن به‌‌عنوان بخشی از یونیفرم خود می پوشیدند. پادشاه به حدی شیفته‌‌ی لباس سربازانش شده بود که کراوات به یک لوازم جانبی اجباری برای دورهمی و مهمانی‌‌های تشریفاتی و سلطنتی تبدیل شد. آن‌‌چه بدیهی است؛ تاریخچه‌‌ی استفاده ازکراوات به معنای امروزی در ایران است که به  حدود ۷۸ سال پیش بر‌‌می‌‌گردد. کراوات‌‌ها در زمان ورودشان به ایران مورد مخالفت شدید مردم قرار‌‌گرفتند،اما کارمندان دولتی استفاده از آن را باب کردند. در سال ۱۳۴۲  پای پارچه‌‌های کراوات به صورت محدود به ایران باز‌‌شد و واردات آن آزادشد.

انواع کراوات

امروزه کراوات ‌‌ها در برش‌‌ها،الگوها،پارچه‌‌ها و رنگ‌‌های مختلف در سراسر دنیا موجود هستند و بسیاری از کارخانجات بزرگ دنیا به تولید پارچه کروات می‌‌پردازند. اگر کروات خود را به درستی انتخاب کنید تیپ شما تغییرمی‌‌کند و در چند ثانیه استایل‌‌تان را از یک استایل ساده و بی حالت ومعمولی به یک استایل شیک و درجه یک تبدیل می‌‌کند. به‌‌علاوه کراوات این پتانسیل را دارد که استایل شما را هماهنگ و باشکوه سازد. اگر از دید شما این‌‌گونه نیست پس قطعا تا ‌‌به‌‌حال انتخاب درستی نداشته‌‌‌‌اید. در ادامه ی مطلب نکاتی را برای کراوات زدن و آداب درست آن به شما می‌‌گوییم.

 

 

 

 

همیشه به یاد ‌‌داشته‌‌ باشید که اکسسوری‌‌ فقط یک قطعه‌‌ی اضافه روی لباس شما نیست و نباید از بقیه‌‌ی اجزای ظاهر شما جدا باشد یا آن را خراب کند. کراوات اولین چیزی است که به چشم می‌‌آید و می‌‌تواند تحولی شگرف در سبک پوشش مردانه به وجود بیاورد. بنابراین همیشه در خاطر داشته باشید که کراواتی متفاوت با تیپ‌‌تان انتخاب نکنید.

اگر به دعوت رئیس‌‌تان برای یک مهمانی رسمی پاسخ مثبت داده‌‌اید و یک دست کت و شلوار سورمه‌‌ای براق را در نظر‌‌گرفته اید، یک کراوات زرد راه راه برای این استایل‌‌تان بی‌‌نظیر است.

 

اگر به یک مهمانی دوستانه دعوت شده‌‌اید و می‌‌خواهید استایلی رسمی داشته باشید، اما جز چند کت ساده‌‌ی خاکستری و سورمه‌‌ای لباس دیگری در کمدتان ندارید اصلا نگران نباشید. با یک کراوات راه‌‌ راه زیبا و رنگی و یک دستمال جیبی هماهنگ با آن بهترین استایل خود را بسازید. خواهید دید که همین کراوات به ظاهر پیش پا‌ ‌افتاده تا چه میزان به اعتماد به نفس‌‌تان می‌‌افزاید. اگر در هماهنگی رنگ و تناسب کروات و دستمال جیبی‌‌انتخابی خود کمی خلاقیت به خرج دهید تمام توجه‌‌ها به سوی شما جلب خواهد شد.

 

 

اگر کراوات طرح‌‌دار انتخاب کرده‌‌اید، حتما توجه کنید که طرح کراوات با پیراهن یکی نباشد؛ درغیراین صورت یک شلوغی ایجاد می‌‌شود که برای بیننده اصلا تاثیر و جلوه‌‌ی خوبی ندارد. همچنین برای کراوات‌‌ های طرح‌‌دار اجازه دهید که رنگ پایه‌‌ی کراوات نقش اصلی را بازی کند و با لباس تناسب داشته باشد. برای یک پیراهن آبی‌‌آسمانی قطعا انتخاب یک کراوات سورمه ای است.

 

همین قانون را در مورد پیراهن نیز در نظر بگیرید، مثلا وقتی یک پیراهن سبز و سفید یا نارنجی راه راه پوشیده‌اید، درهمین محدوده‌ی رنگی باقی بمانید و ترجیحاً از رنگ‌های تیره‌تر برای اکسسوری‌ها استفاده کنید. مثلا یک کراوات سورمه‌ای بهترین انتخاب در این مورد است. در مورد رنگ‌های روشن‌تر نیز، طرح‌های بسیارساده توصیه می‌شود.

 

 

سعی کنید حتما یک کت و شلوار ساده با رنگ خنثی در کمد خود داشته باشید. چون این نوع از پوشش دست شما را برای انتخاب کروات باز می‌‌گذارد و می توانید آن را با هر رنگ و طرح جذابی ست کنید و حتی می توانید قدم بزرگتری بردارید و یک دستمال جیبی طرح دار نیز به استایل‌‌تان اضافه کنید و ظاهری خلاق و درجه یک داشته باشید.

 

طول کراوات شما بسیارمهم است. اگر کراوات شما خیلی کوتاه باشد، متاسفانه مضحک‌‌ترین ظاهری که فکرش را بکنید به شما می‌‌دهد و ممکن است مانند یک بچه یا گارسون به نظر برسید. بر‌‌عکس این اتفاق نیز چنگی به دل نمی‌‌زند؛ اگر لبه‌‌ی عریض‌‌تر کراوات بلندتر از لبه‌‌ی کم عرض‌‌تر آن باشد و طول کراوات از کمربند شما رد شود اصلا اتفاق خوشایندی نیست. قانون همیشگی کراوات را همیشه در گوشه‌‌ی ذهن‌‌تان داشته باشید: هنگامی که کراوات می پوشید باید انتهای آن دقیقا روی کمربند شما بیفتد و مماس با سگک کمربندتان باشد. اگر فردی لاغر اندام هستید فکر استفاده از کراوات با پهنای زیاد را دور بریزید که به نابودی استایل‌‌تان دامن زده‌‌اید. آقایان قوی هیکل با استخوان بندی درشت هم از کراوات‌‌های باریک دوری کنید که فقط باعث خنده ی اطرافیان خواهید شد. پس آقایان چاق‌‌تر به دنبال کراوات ‌‌های عریض‌‌تر وآقایان لاغرتر به‌‌دنبال کراوات‌‌های بلندتر باشند. اگر قامت متوسطی دارید، کراوات خود را نیز با عرض متوسط و معمولی یعنی حدودا ۸ سانت انتخاب کنید. فقط آقایان قدبلند این اجازه را دارند که کراوات های بلندتر یعنی ۱۴۵-۱۵۰ سانت را امتحان کنند. پس طول و عرض کراوات را در هنگام خرید همیشه مد نظر داشته باشید.

 

اندازه گره کراوت نیز بسیارمهم است. گره کراوات باید متناسب با یقه‌‌ی پیراهن‌‌تان باشد. به ‌‌طور کلی گره را باید طوری تنظیم‌‌ کنید؛ که نه آن‌‌قدر بزرگ باشد که روی یقه پهن شود و نه خیلی کوچک باشد که در یقه‌‌ی پیراهن گم شود. فکرنکنید که اگر گره کراوات ‌‌تان خیلی سفت و تنگ باشد ظاهری مرتب خواهید داشت یا برعکس اگر گره کراوت‌‌ تان خیلی شل باشد نشان‌‌دهنده‌‌ی صمیمت و راحتی شماست. این نوع گره‌‌ها فقط باعث می‌‌شوند که شما یک فرد بی توجه به استایل و مد به نظر بیایید. سعی کنید جنتلمن باشید و یک گره مرتب و معمولی بزنید.

 

جنس کراوات فاکتور بسیارمهم دیگری است که حتما در هنگام خرید به آن توجه کنید. توصیه‌‌ی همه‌‌ی طراحان مد برای انتخاب پارچه‌‌ی کراوات ابریشم است که یکی از بهترین و ایده‌‌آل ترین جنس‌‌های کراوات است. این نوع از پارچه کثیف نمی‌‌شود و بعد از گره‌‌ زدن نیز چروک نمی‌‌شود و به‌‌خوبی روی سینه قرار می‌‌گیرد. اگر آستر کراوت انتخابی شما آستری از جنس پشم باشد کراوات شما در نوع خود بهترین است زیرا یک آستر خوب به شکیل بودن وزیبا جلوه کردن کراوات کمک به‌‌سزایی می‌‌کند.

 

 

نکته‌‌ی آخر این‌‌که همه‌‌ی تلاش خود را بکنید که کراوات را با لباس‌‌های آستین‌‌کوتاه نپوشید؛ زیرا این لباس‌‌ها در درجه‌‌ی دوم رسمیت قرار‌‌دارند . اگر می‌‌خواهید به عنوان یک فرد حرفه‌‌ای و با‌‌ پرستیژ به نظر ‌‌بیایید با پیراهن آستین بلند کراوت بزنید تا تصویر شما به عنوان یک فرد متشخص و خوش‌‌تیپ ماندگار شود.

 

 

در نهایت و به عنوان سخن آخر این‌‌که اگر می‌‌خواهید قدرت، احترام و شیک پوش بودن جزء ویژگی‌‌های شما محسوب شود هرگز از این اکسسوری مهم غافل نشوید و سعی کنید چندین کراوات با طرح و رنگ‌‌های مختلف را در کمد خود داشته باشید. البته زیبایی یک کروات به معنای گران بودن آن نیست بلکه در شیک‌‌ بودن و میزان تناسبش با لباس و اجزاء دیگر تیپ و استایل‌‌تان خلاصه می‌‌شود. پس تاثیر کراوات را در زیبایی و جذابیت‌‌تان هرگز دست کم نگیرید!

 

تصاویر بیشتر:

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *