بیشتر بدانید

۵ راهکار کارآمد نگهداری از چرم برای جلوگیری از ترک خوردن

کاپشن چرم باکیفیت

اساسا برای خریداری کالاهایی که با چرم طبیعی تولید شده‌اند هزینه بیشتری را باید پرداخت کرد. اگر بعد از مدتی به سراغ این دسته از محصولات بروید احتمالا ترک خوردگی سطح آنها شما را دچار ناراحتی می‏کند. الیاف چرم از دانه‏‌های ریزی تشکیل شده‌اند که در هم تنیده شده و به میزانی که تراکم بیشتری داشته باشند باید از روغنی تغذیه شوند تا از خشک شدن و خراشیدگی سطحی آنها جلوگیری شود. برای روغن زدن چرم طبیعی در ابتدا باید حتما سطح آن به درستی تمیز گردد تا الیاف نرم شده و قابلیت انعطاف خود را حفظ کنند. اگر این موارد را به درستی انجام ندهید، بعد از مدتی مصنوعات چرمی شما دچار مشکل و ترک خوردگی خواهند شد. بنابراین ما در اینجا هستیم که با شما در مورد نکات مهم در خصوص نگهداری از چرم طبیعی صحبت کنیم.

نکاتی مهم در جهت نگهداری از چرم طبیعی

ابتدا توجه داشته باشید که کالای چرمی خود را از نور خورشید دور نگه‌دارید تا از خشکی آن جلوگیری شود. برای حفظ بهتر کالاهای چرمی آنها را در جای خشک و خنک قرار دهید. برای نگهداری بهتر از چرم طبیعی می‌توانید از مواد نگهدارنده و روغن‌‏های مخصوص استفاده کنید و برای تمیز کردن آنها از پارچه‎ نمدار کمک بگیرید. برای حفظ بافت چرم از شستن با صابون و شوینده های شیمیایی خودداری کنید. اگر سطح محصول شما خیس شد باید به درستی خشک شود تا از خراب شدن و کپک زدن آن جلوگیری شود.

نگهداری از چرم یکی از دغدغه های چرم پوشان است.

راهکارهای جلوگیری از ترک ‎‌خوردگی چرم

برای اینکه چرم خود را به درستی نگهداری کنید تا در کنار دوام بالای آن عمر مناسبی را نیز داشته باشد، باید مواردی که در ابتدا گفته شد را در نظر داشته باشید و به نکاتی که در ادامه بیان می‏کنیم عمل کنید تا محصول چرمی شما همیشه زیبا و بدون هرگونه خراش و ترک بماند. و به آسانی بتوانید راه رسم نگهداری از چرم طبیعی را رعایت کنید.

برای محافظت از چرم عوامل مختلفی تحت تاثیر است.

۱- استفاده از کرم نرم کننده مخصوص چرم: این کرم به مانند کرم‏های نرم کننده، طراوت و تازگی را به تمامی محصولات چرمی شما هدیه می‏دهد و از تاثیرات منفی خشکی جلوگیری می‏کند.

۲- روغن‌‏های مخصوص: روغن چرم از متریالی جدا از کرم ساخته می‎شود. وظیفه این محصول در روزهای بارانی و برفی جلوگیری از خیس شدن چرم و در نتیجه حفظ ظاهر آن می‏باشد. همانطور که در جریان هستید یکی از مخرب‏ترین موضوعات در حوزه چرم، خیس شدن و خشک کردن نادرست آنها می‏باشد.

۳- پاک کننده چرم: در صورتی که محصول خود را به درستی پاک کنید و از گردوغبار و گل‏و‏لای عاری باشد، عمر بیشتری را برای شما به همراه دارد. زمانی که برای نگهداری محصول خود بیش از حد ممکن از واکس و نرم‏کننده‌ها استفاده کنید، به مرور زمان مانع رسیدن هوا به چرم و در نتیجه ترک خوردن سطح آن می‏گردند.

۴- نرم کننده های تولیدی در بازار: نرم‌کننده‌های چرم، با افزایش رطوبت‌رسانی به چرم، از خشک شدن و ترک‎خوردگی آن به شدت جلوگیری می‌کنند. با استفاده از این مواد چرمی نرم و منعطف خواهید داشت.
نرم کننده‌ها را به آرامی به سطوح چرمی بمالید و این مورد را به صورت دوره‏ای و مکرر انجام دهید تا دوام و زیبایی محصول مورد نظر حفظ شود.

۵- محافظت‌کننده‎‌ها: محصولاتی چون کفش چرم، در برابر آب، نور خورشید و گردوغبار قرار دارند؛ محافظت‌کننده‌ها مانع از دست رفتن روغن‌های طبیعی و رطوبت موجود در چرم طبیعی می گردند. تنها موردی که باید در این مورد توجه داشته باشید، تطابق رنگ لاک یا محافظ با محصول شما است.

۶- عسل‎‌های مناسب برای چرم طبیعی: نرم‌کننده‏ای چرم مات را زنده خواهد کرد و محافظ خوبی برای محصول خواهد بود که با نفوذ به عمق چرم، آن را منعطف و نرم نگه می‎دارد. توجه داشته باشید که در ابتدا ممکن است که با استفاده از این محصول کمی رنگ چرم تیره ‏گردد که بعد از مدتی به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

بهتر است که در هنگام نگهداری از چرم از وسایل مراقبتی مناسب و مورد تایید استفاده کنید.

شستشوی مناسب برای محافظت از چرم

باید توجه داشته باشید که چرم را با ماشین لباسشویی نشویید. بهتر است آن را به خشکشویی معتبر بسپارید، زیرا استفاده از آب زیاد و خشک نشدن اصولی بافت چرم را به طور کلی نابود کرده و از عمر آن می‎کاهد.
اگر در زمانی آستر زیر چرم دچار مشکل شد، در اولین زمان ممکن آن را تعویض کنید. گردو غبار بزرگ‌ترین دشمن چرم است؛ با حفظ نظافت آن و استفاده از محافظت کننده‎‌ها تا حد زیادی از این مشکل دور خواهید ماند.

این روزها کاپشن و بارانی تا اکسسوری‌های چرم در رنگ‌ و طرح‌های متنوع در بازار موجود می‌باشند که اصولا قیمت بالایی دارند؛ از این جهت برای حفظ دوام و زیبایی آنها رعایت نکات ارائه شده در مقاله واجب می‏باشد. با رعایت موارد اشاره شده، سال‎های سال بدون دغدغه از محصولات چرمی خود بهترین بهره ممکن را ببرید.


یکی از چالش هایی کهع افراد در هنگام نگهداری از چرم دارند، جلوگیرری از تیکه تیکه شدن چرم است.