زمان مطالعه این مقاله ارزشمند : 4 دقیقه
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter

پیشنهاد ویژه کروکو ( فرصت محدود )

هنگامی که به کفش فروشی مراجعه‌ می‌کنید با تنوع زیاد جنس ‌‌های مختلف مواجه‌ می‌شوید. یکی از رایج ترین کفش ‌‌مردانه انواع کفش چرم، جیر و نبوک است. هر کدام از این جنس‌‌ها تفاوت‌‌ها  و شباهت‌‌های زیادی با هم دارند. بهتر است قبل از خرید کفش مناسب، با ویژگی‌‌های هر کدام از کفش‌‌ های چرم، جیر و نبوک آشنا شوید. چرم کروکو در این مطلب تفاوت این کفش ‌‌ها  را بررسی‌ می‌کند. ضمن اینکه با روش‌‌های نگهداری آن نیز آشنا‌ می‌شوید.

کفش چرم

چرم از دباغی پوست حیواناتی مثل گاو، گوسفند، مار و… به دست میآید. در فرایند دباغی پوست حیوان که قابل فاسد شدن است را در معرض مواد شیمیایی قرار‌ می‌دهند. خیساندن پوست در این مواد باعث‌ می‌شود پوست دوام بهتری پیدا کند و مستحکم تر شود. در پایان عملیات پوست به یک ماده طبیعی و باثبات به نام چرم که بسیار منعطف است تبدیل‌ می‌شود. کفش چرم از همین نوع چرم به دست‌ می‌آید. چرم بز سبکی بیشتری به چرم دیگر حیوانات دارد. این سبکی و انعطاف موجب‌ می‌شود که از آن در تهیه کیف و کفش استفاده بیشتری شود.

 

نگهداری از کفش چرم

کفش‌‌های چرم را داخل جاکفشی و به دور از نور آفتاب قرار دهید. اگر آن را در یک فضای باز‌ می‌گذارید روی آن را بپوشانید. هنگام کثیف شدن کفش چرم، آن را با یک پارچه پاک تمیز کنید. وقتی گرد و خاک‌‌ها  برداشته شد با واکس مخصوص روی سطح کفش را براق کنید. بهتر است از واکس‌‌های مومی برای کفش چرم استفاده کنید. واکس ‌‌های مومی نسبت به واکس‌‌های مایع جذب بهتری در جنس ‌‌های چرم دارند.

کفش جیر

 برای تهیه جیر، از لایه زیر پوست حیواناتی مثل بز، خوک، گوساله و گوسفند و… استفاده‌ می‌شود. برای تولید جیر لایه بالایی پوست حیوان را از لایه زیر آن جدا‌ می‌کنند. لایه زری پوست معمولا سفت و زبر است. این تفکیک باعث‌ می‌شود جیر لطافت و نرمی و سبکی خاصی داشته باشد. در فرآیند تولید و عملیات شیمیایی تغییراتی در پوست حیوان حاصل‌ می‌شود که نتیجه آن تنوع در انواع جیر است. از جیر گاو به دلیل ضخامت بیشتر در تهیه کفش استفاده‌ می‌شود. جیر بره و گوسفند نسبت به سایر جیرها ظرافت بیشتری دارند و در صنعت پوشاک و تولید لباس‌‌های زمستانی استفاده‌ می‌شود.

مقایسه جیر و چرم

پارچه جیر ساختار زیبایی دارد. برای تولید کفش و چکمه های بلند در فصل زمستان بسیار محبوب است. پارچه جیر از چرم طبیعی سبک‌تر است. البته جیر نسبت به چرم طبیعی ماندگاری کمتری دارد.

 

نگهداری از کفش جیر

جیر ضخامت کمتری از چرم دارد. نازکی جیر باعث‌ می‌شود مقاومت کمتری هم در برابر آسیب‌‌ها  و آلودگی‌‌های محیط داشته باشد. جیر خیلی زود گرد و خاک محیط را به خود جذب‌ می‌کند. برای تمیز کردن جیر از یک برس نرم استفاده کنید. ابتدا گرد و خاک‌‌ها  را پاک کنید و سپس با استفاده از اسپری‌‌های مخصوص جیر سطح کفش را تمیز نمایید. نگهداری از کفش جیر مصنوعی نسبت به جیر طبیعی راحت تر است.

کفش نبوک

 نبوک از سطح بیرونی پوست حیوان به دست میآید. برای تهیه نبوک از پوست گوساله یا گاو استفاده‌ می‌شود. معمولا بیرونی ترین لایه پوست حیوان ناهمواری‌‌های زیادی دارد. برای رفع این مشکل برای تولید نبوک مرغوب و یکدست سطح پوست را سمباده‌ می‌زنند. عملیات سمباده باعث‌ می‌شود نبوک حالت مخملی و لطیفی داشته باشد.  از نبوک برای تولید کفش، کاپشن، کیف و… استفاده‌ می‌شود. نبوک هم راحت است و هم جلوه زیبایی دارد. بوت و نیم بوت هایی که با نبوک ساخته‌ می‌شوند طرفدارهای بیشتری دارد.

مقایسه جیر و نبوک

پارچه نبوک شباهت زیادی به جیر دارد. نبوک چون از بیرونی ترین لایه پوست حیوان که مو روی آن روییده است به دست‌ می‌آید دوام بیشتری نسبت به جیر دارد. ظرافت و زیبایی نبوک هم نسبت به جیر بیشتر است. نبوک از جیر گرانتر است و دوام بیشتری هم دارد.

 

 نگهداری از کفش نبوک

 نگهداری از کفش نبوک خیلی ساده نیست. اگر کفش نبوک در معرض روغن و چربی قرار بگیرد به سرعت لک‌ می‌شود. بهتر است کفش نبوک بود در معرض آفتاب یا رطوبت هم قرار نگیرد. برای تمیز کردن کفش نبوک ابتدا گرد و خاک‌‌ها  را با یک برس تمیز کنید. سپس با یک دستمال مرطوب روی سطح کفش به آرامی بکشید. در نهایت اجازه دهید کفش کاملا خشک شود. برای لکه‌‌های چرب و روغنی از اسپری‌‌های مخصوص نبوک استفاده کنید.

پایان

چرم کروکو مفتخر است با ارائه انواع کفش و کیف و محصولات چرمی مرغوب شما را در یک خرید مطمئن و رضایت بخش همراهی کند. برای دیدن مدل‌‌ها  و اطلاع از قیمت‌‌ها  از محصولات چرم کروکو بازدید کنید.

 


[[[برای مشاهده و خرید کفش کلیک نمایید]]]

 

4.3/5 - (3 امتیاز)

پیشنهادهایی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادهایی برای شما

مقالات مرتبط

300X200-
تخفیف های

باورنکردنی

سبد خرید
Instagram
خانه
حساب کاربری من