مواردی برای حفظ و نگهداری محصولات چرم

دنیای چرم به شدت جذاب است و کمتر کسی را می توان یافت که در طول عمر خود مدل های مختلفی از محصولات و پوشاک چرمی را استفاده نکرده باشد. به همین دلیل مهم ترین و اساسی ترین راه های نگهداری از چرم طبیعی بسیار مهم و حیاتی هستند. و دقیقاً به همین دلایل مهم است که می خواهیم در کنار شما و در این مطلب، در مورد همین موضوع نکات مهمی را عنوان کنیم.

چرم ها مربوط به امروز و دیروز و امسال و پارسال نیستند! قرن ها بلکه هزاران سال است استفاده از چرم طبیعی و البته بعدها چرم مصنوعی در بین بشر رواج یافته است. همین استفاده فراوان سبب گردیده شیوه های بسیار جالب و موثری هم در این زمینه برای نگهداری از چرم طبیعی و حتی چرم مصنوعی وجود داشته باشد. با ما همراه باشید تا بسیاری از این شیوه های مراقبت و نگهداری از چرم طبیعی و مصنوعی را عنوان کنیم، شیوه هایی که اصلاً هم عجیب و غریب نیستند و  بلکه بسیار ساده اما به شدت موثرند.

اصول مهم نگهداری از چرم طبیعی

چرم طبیعی از دباغی پوست حیوانات (گاو، بز و…) و پس از گذراندن مراحل بسیار مهم و حساس دباغی در کارگاه بدست می آید. با توجه به مقاومت و ماندگاری این نوع چرم، ارزش و قیمت آنها هم بالاست. از چرم طبیعی در تولید و عرضه بسیاری از لوازم شخصی و غیر شخصی مثل انواع کاپشن، کیف و کفش، بند ساعت، کمربند، کیف پول، روکش صندلی ماشین، مبل، کنسول ماشین و صدها وسیله دیگر استفاده می شود.

اما آن چیزی که در این بین مهم است اصول نگهداری از چرم طبیعی ست یعنی حتی اگر بهترین، مرغوب ترین و گرانترین لباس یا هر وسیله چرمی دیگر از جنس چرم طبیعی را خریده باشید اما از آن به درستی مراقبت نکنید در مدت زمان کوتاهی نابود خواهد شد؛ «اولین اصل در استفاده از وسایل چرمی مراقبت و نگهداری صحیح از آنها برای سالم ماندن و دوری از تخریب است».

با این توضیحات بهتر است به نکات مهم نگهداری از چرم طبیعی بپردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

تمیز کردن سطح چرم: ممکن است آن وسیله چرمی شما لباس باشد یا ساعت، کفش باشد یا کیف، هیچ فرقی نمی کند وسایل چرم نیاز به زدودن گرد و غبار مخرب از سطحشان دارند. حتماً روزانه دقایقی را به پاک کردن وسایل چرم طبیعی خود اختصاص دهید و اینکار را با وسایل زبر و خشن انجام نداده بلکه با یک تکه پارچه نخی نرم و مرطوب و به آرامی انجام دهید.

از سطوح تیز و خشن فاصله بگیرید: لباس و سایر محصولات چرم نسبت به سطوح خشن و نوک تیز بسیار آسیب پذیرند به همین دلیل در زمان استفاده از این وسایل باید حتماً دقت بیشتری به اطرافتان داشته باشید، این یکی از مهم ترین اصول نگهداری از چرم طبیعی ست.

کاری به لکه ها نداشته باشید: شاید این جمله عجیب باشد اما بهتر است اولاً بسیار مراقبت کنید تا وسیله چرمی شما لک نشود اما اگر لک شد بهتر است با انواع شوینده و پاک کننده اقدام به زدودن لکه نکنید چون اینکار فقط باعث آسیب بیشتر به چرم طبیعی خواهد شد. تنها راه، پاک کردن سطح لکه ها به آرامی و سپردن کار به دست افراد کاردان است.

حتماً چرم را چرب کنید: یکی از اساسی ترین، اصلی ترین، مهمترین و موثرترین شیوه های نگهداری از چرم طبیعی این است که حتماً هر شب یا نهایتاً یک روز در میان، سطوح محصولات و وسایل چرمی خود را با انواع واکس مرغوب به خوبی با لایه ای چرب کنید. بهتر است این کار با عجله انجام نشده و شب ها انجام شود تا واکس فرصت نفوذ و نرم کردن تمام سطوح و عمق چرم طبیعی را داشته باشد.

نگهداری از چرم طبیعی در مقابل نور آفتاب

بسیاری از خانم ها تمایل به استفاده از کیف های چرم مرغوب دارند و با این کیف ها شاید ساعت ها در زیر نور آفتاب در روزهای مختلف قدم بزنند! همچنین گاهی برخی آقایان و خانمها با خرید انواع کاپشن و یا شلوارهای چرمی، ساعت ها در پشت فرمان ممکن است زیر نور مستقیم نور آفتاب باشند یا برای انجام امورات روزانه، این لباس ها زیر تابش مستقیم آفتاب باشد.

از مهم ترین اصول نگهداری از چرم طبیعی بخصوص در پوشاک چرم مرغوب این است که حتماً از آفتاب گریزان باشید! زیرا تابش مستقیم و مداوم می تواند به رنگ چرم طبیعی آسیب اساسی وارد کرده و همچنین این تخریب را تا عمق آن ادامه دهد. نتیجه چنین تخریبی، کم شدن عمر چرم، ترک خوردن، چروک خوردن های دائمی و دفرمه شده لباس چرم زیبای شماست.

چه کنیم که کیف و کفش چرم راحت تری برای پوشیدن و استفاده کردن داشته باشیم؟

سوال خوبی ست! واقعاً چه راهکارهایی برای استفاده بهتر، بی دردسرتر و راحت تر از وسایل، لوازم و هر چیزی چرمی بخصوص کفش، پوتین، بوت و نیم بوت، کیف و… وجود دارد؟ بیایید با هم نکات مهم زیر در این مورد را مرور کنیم:

اگر از کفش چرم طبیعی استفاده می کنید بهتر است حتماً هر شب آن را واکس زنده و حتماً ماهی یکبار زیره آن را تعویض کنید.

کیف چرم طبیعی خود را برای نگهداری از چرم طبیعی آن بیش از اندازه پر از وسایل سخت و سنگین نکنید زیرا چرم پس از مدتی براحتی به دلیل حجم و وزن زیاد وسایل، بدفرم شده و از زیبایی خواهد افتاد.

آقایان دقت کنید! کاپشن چرم طبیعی برای قدم زیر نور مستقیم آفتاب مناسب نیست و در اثر تابش مستقیم نور خورشید از بین خواهد رفت.

نکته بسیار مهم دیگر اینکه، اگر کیف و کفش یا هر وسیله دیگر چرمی شما خیس شد آن را مستقیم روی شعله یا روی بخاری یا زیر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید، اینکار، کاملاً چرم طبیعی را از بین خواهد برد. اجازه دهید چرم در هوا و دمای طبیعی اتاق به آرامی خشک شود، این بهترین راه است.

این نکات را رعایت کنید و نگرانی از تخریب چرم طبیعی خود هم نداشته باشید.

نگهداری از چرم طبیعی با محو کردن چروک چرم

همین ابتدای امر بگوییم که اگر لباس یا هر وسیله شخصی یا غیر شخصی شما که از چرم تولید شده دچار چروک ریز یا بزرگ شود به هیچ عنوان نمی توان این چروک را رفع کرد! اینکار به شدت سخت و در بیشتر مواقع محال است پس اولین کاری که باید کرد «آموختن شیوه صحیح استفاده از هر وسیله ای ست که از جنس چرم طبیعی تولید شده است».

لباس و پوشاک چرمی را نباید به شکل دائمی و پشت سر هم پوشید. بایستی حداقل یک روز در میان اجازه «نفس کشیدن» و بازگشت بافت چرم به حالت قبل را داد.

در روزهایی که فعالیت های بیشتری دارید از وسایل و پوشاک مرغوب چرم خود استفاده نکرده، وسایل دیگر را جایگزین کنید..

برای نگهداری از چرم طبیعی هیچ فرمول سخت و عجیب -غریبی لازم نیست فقط کمی دقت و توجه لازم است.

شاید بتوان برخی لباس یا کیف ها را به دلیل جنسشان مثل کیف های پارچه ای یا برزنتی به راحتی پرت کرد، روی هم گذاشت، روی سطوح مختلف کشید اما حتی تصور چنین رفتاری با وسایل چرمی هم خطرناک و آسیب زاست!

همانطور که می دانید و می دانیم چرم طبیعی یک وسیله ای  لوکس، مقاوم و زیباست و استفاده از آن نیاز به کمی دقت و سلیقه بیشتر دارد که البته در بیشتر افرادی که عاشق استفاده از پوشاک چرم و دیگر محصولات چرمی هستند می توان چنین سلیقه و علاقه ای را به وضوح مشاهده کرد.

چگونگی نگهداری از چرم مصنوعی، نبوک و…

با توجه به مقداری گران بودن چرم طبیعی منطقی ست که تولیدکننده به فکر ارائه متریالی مشابه و مقاوم با زیباییِ ظاهری مورد قبول در جهت جبران عطش مصرف کننده باشد. به همین دلیل انواع چرم مصنوعی، ورنی، نبوک و… سال هاست وارد بازار شده است.

علاوه بر نکات بسیار مهمی که در مورد نگهداری از چرم طبیعی گفتیم بهتر است مقداری هم راجع به اصول نگهداری از چرم مصنوعی همچنین نگهداری از نبوک و… گفته شود.

اصولاً چرم های مصنوعی و همچنین نبوک (بویژه نبوک) خیلی «واکس پذیر» نیستند یعنی به راحتی نمی توان انتظار داشت این متریال ها واکس را دقیقاً به همان میزان و کیفیتی که یک چرم طبیعی جذب می کنند در خود جذب کرده و سپس افزایش طول عمر به همان میزان شوند. اما می توان باز هم بر پایه همان اصول، نکات مهمی را برای مراقبت از نبوک و همچنین مراقبت از چرم مصنوعی عنوان کرد:

نبوک حتی از چرم ها هم در برابر خط و خش و آسیب توسط اشیاء نوک تیز، حساس تر است پس بهتر است همیشه از اشیاء تیز و زبر فراری باشید!

برای نبوک نمی توان از همان واکس مرغوب چرم طبیعی استفاده کرد زیرا اصولاً نبوک واکسخور یا بهتر است بگوییم واکسپذیر نیست. بهترین راه ابتدا استفاده از پارچه نرم و مرطوب و پاک کردن سطح نبوک از هر نوع آلودگی و گرد و خاک و سپس استفاده از روغن های براق کننده سطح نبوک است که فروشنده به شما پیشنهاد می کند.

در چرم مصنوعی می توان از همان اصول نگهداری از چرم طبیعی استفاده کرد اما نباید دقیقاً انتظار همان عکس العمل و طول عمر از چرم های مصنوعی را داشت.

مطالب گفته شده در این مطلب را می توان در چند دقیقه اجرا کرد! خیلی هم راحت است. بهتر است برای استفاده از انواع بسیار متنوع محصولات چرمی بخصوص محصولات تولید شده از چرم طبیعی ابتدا اصول نگهداری از چرم طبیعی را بیاموزیم. به این شکل می توانیم هم انتخاب بهتری داشته باشیم و هم لذت بسیار بیشتری در استفاده طولانی مدت از چرم طبیعی خود داشته باشیم. موافق نیستید؟!