مراقبت از چرم

چالشی برای پاک کردن چرم؛ آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

آیا الکل چرم را تمیز می‌کند

تصور کنید در یک روز سرد زمستانی برای گذراندن اوقات فراغت خود با دوستان به گشت‌وگذار رفته‌اید. کت چرم زیبایتان را می‌پوشید و برای تکمیل استایلتان وقت زیادی را صرف می‌کنید. در حین خوردن میان وعده با دوستان، ناگهان متوجه لکه روغن ناشی از خوراکی‌ها روی کت زیبای خود می‌شوید. در این لحظه این سؤال به ذهنتان خطور می‌کند که آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟ تنها موضوعی که در این موقعیت چالش ذهنی شما را از بین می‌برد، پاک کردن لکه روغن از روی کت شما است، پس با ما همراه باشید که اطلاعاتی در مورد بهترین روش استفاده از الکل برای پاک کردن لکه چرم و تأثیر آن به شما ارائه کنیم.

خراب شدن چرم با الکل؛ واقعیت یا تخیل؟

الکل ماده‌ای شیمیایی است که به‌راحتی با آب ترکیب می‌شود. این ماده شیمیایی یکی از بهترین ترکیبات برای پاک کردن و ضدعفونی کردن سطوح است. به همین دلیل محصولات پاک‌کننده زیادی بر پایه الکل تولید می‌شوند. بااین‌وجود به نظر شما آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

الکل ماده‌ای در دسترس است، اما برای استفاده از آن به‌عنوان ماده تمیزکننده باید به خلوص آن توجه کنید. این روزها از ترکیب ایزوپروپیل الکل با عنوان الکل مالشی جهت تمیز کردن انواع سطوح و لباس‌ها استفاده زیادی می‌شود. اما برای استفاده از الکل در از بین بردن لکه‌های لباس باید به نکات مهمی توجه داشته باشید که به لباس و منسوجات چرمی شما آسیبی وارد نشود. در ادامه به این نکات اشاره می‌کنیم.

به نظر شما آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

نگاهی به تاثیر الکل روی چرم

محصولات چرمی زیبا و گران‌بها هستند. جهت حفظ زیبایی و ماندگاری محصولات چرم انتخاب روشی مناسب برای تمیز کردن آن‌ها ضروری است. یکی از موادی که برای پاک کردن لکه‌های روی چرم پیشنهاد می‌شود، الکل است. تمیز کردن چرم با الکل مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

معایب استفاده از الکل روی چرم

از آنجایی که معایب استفاده از الکل به نسبت مزایای آن بیشتر است، در ابتدا شما را با معایب استفاده از الکل برای محصولات چرمی آشنا می‌کنیم. دلایل زیر همگی حاکی از آن است که تاثیر الکل روی چرم می‌تواند مخرب باشد.

الکل بافت چرم را خشک می‌کند

از مضرترین تأثیراتی که الکل روی چرم می‌گذارد، خشک‌کردن بافت آن است. الکل ماهیتی فرار دارد؛ زمانی که روی چرم کشیده می‌شود، رطوبت چرم را نیز با خود از بین می‌برد. چرم ماده‌ای طبیعی است و اگر رطوبت خود را از دست دهد، ترک برمی‌دارد. اگر چرم نیز ترک بردارد، ظاهر آن دیگر زیبا نیست. همچنین ماندگاری خود را نیز از دست می‌دهد. پس برای استفاده از الکل روی چرم احتیاط لازم را باید به خرج داد که لباس‌های چرمی زیبایمان را خراب نکنیم.

الکل آهار چرم را از بین می‌برد

بخشی از ظاهر زیبا و براق چرم ناشی از آهار روی آن است. یکی از معایب استفاده از الکل برای پاک کردن لکه‌های چرم از بین بردن آهار روی آن است. حتی از بین رفتن رنگ چرم با الکل ناشی از حل شدن آهار روی آن به‌حساب می‌آید. اگر آهار چرم از بین برود، لباس‌های چرمی ما بیشتر در معرض خشکی و ترک قرار می‌گیرد. به این ترتیب دیگر با واکس زدن زیبایی قبلی خود را به دست نمی‌آورد.

سوالی که در مواجه با لکه‌های چرم به وجود می‌آید این است که آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

چرم بوی الکل را به خود می‌گیرد

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که بوی الکل مشامتان را اذیت کند یا حتی با این بو سردرد بگیرید. خبر بدی که برای شما داریم این است که چرم بوی الکل را در خود نگه می‌دارد و این خاصیت ناشی از طبیعی بودن بافت چرم است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا الکل چرم را تمیز می‌کند، باید بگوییم که شاید این کار را انجام دهد، اما بوی آن تا چند روز باقی می‌ماند و احتمالا شما را کلافه خواهد کرد.

الکل قاتل رنگ چرم است

این روزها محصولات چرمی با رنگ‌های زیبا و چشم‌نوازی تولید می‌شوند، اما یکی از مواد شیمیایی که به رنگ این محصولات آسیب می‌رساند الکل است. علت سفیدک زدن چرم در زمان استفاده از الکل وجود پیوندهای شیمیایی است که رنگ چرم را در خود حل می‌کند. درصورتی‌که رنگ چرم در اثر استفاده از الکل تغییر کند، جبران آن کار سختی خواهد بود؛ اما ما راه‌حلی هوشمندانه برای شما داریم که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

مزایای استفاده از الکل روی چرم

همان‌طور که گفته شد استفاده الکل برای تمیز کردن چرم به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود، اما این بدان معنا نیست که استفاده از الکل مزایایی ندارد. مزیت استفاده از الکل برای پاک کردن لکه‌ها به شرح زیر است.

الکل را به‌راحتی می‌توان رقیق کرد

همان‌طور که گفته شد الکل به میزان زیادی با آب ترکیب می‌شود. به همین دلیل به‌راحتی می‌توان آن را رقیق کرد. درصورتی‌که برای پاک کردن برخی لکه‌ها مجبور به استفاده از الکل شدید، به خاطر داشته باشید که حتماً آن را با آب رقیق کنید. به‌هیچ‌وجه الکل را به صورت مستقیم به محصولات چرمی اسپری نکنید؛ چراکه این کار باعث سفید شدن چرم با الکل می‌شود.

رقیق کردن الکل با آب این مزیت را دارد که می‌توان قبل از اینکه الکل روی چرم اثر بگذارد، آن را به همراه لکه‌ها تمیز کرد. البته به خاطر داشته باشید که الکل رقیق‌شده نیز به چرم آسیب می‌رساند.

چالشی که با آن مواجه می‌شوید؛ آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

الکل برای پاک کردن لکه‌های سخت مناسب است

شاید پاک کردن لکه‌هایی مثل لکه قهوه از روی چرم کار سختی به نظر برسد، اما ممکن است. بافت چرم حفره‌هایی دارد که نفوذ مواد خوراکی مثل قهوه به این حفره‌ها پاک کردن لکه‌های آن را دشوارتر می‌کند. استفاده از پاک‌کننده‌های معمولی مثل شوینده‌های خانگی شاید برای این لکه‌های سخت کارآمد نباشد، اما الکل این کار را برای شما آسان می‌کند.

بهتر است از الکل رقیق‌شده تنها به منظور پاک کردن محصولات چرمی با رنگ روشن استفاده کنید که رنگ محصولات چرمی‌تان از بین نرود. پیشنهاد ما به شما برای پاک کردن هرگونه لکه از روی چرم استفاده از پاک‌ کننده‌های مخصوص چرم است.

الکل؛ ماده‌ای ارزان‌قیمت و در دسترس

اتفاق‌ها همیشه غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. ممکن است خیلی اتفاقی ماده‌ای روی لباس یا مبلمان چرمی شما بریزد. در این صورت برای پاک کردن لکه‌ها از روی محصولات چرمی الکل همیشه در دسترس است. به خاطر داشته باشید که پاک کردن لکه‌ها با الکل از روی محصولات چرمی بی‌ضرر نیست، اما وقتی ماده دیگری در دسترس نباشد، گزینه مناسبی خواهد بود.

الکل خراشی روی چرم ایجاد نمی‌کند

یکی از خصوصیات خوب الکل که آن را به پاک‌کننده‌ای عالی بدل می‌کند، این است که الکل خاصیت سایش ندارد. این بدان معنا است که با استفاده از الکل اثری از خراش روی سطوح باقی نمی‌ماند. پس اگر روی سطح موردنظر شما به‌راحتی خط و خش می‌افتد، بهتر است از الکل برای پاک کردن آن استفاده کنید.

حال با توجه به مزایا و معایب پاک کردن لکه‌ها با الکل به نظر شما آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟ خب شاید الکل لکه‌های روی چرم را به‌خوبی پاک کند، اما مشکل بزرگ‌تری به وجود می‌آورد و آن تغییر رنگ چرم با الکل است. در ادامه به توضیح در ارتباط با این موضوع می‌پردازیم.

نظر شما چیست؟ آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

اخطار؛ تغییر رنگ چرم با الکل در کمین است

الکل حلال برخی از انواع رنگ‌ها مثل رنگ آکریلیک است. این ماده شیمیایی می‌تواند رنگ برخی محصولات چرمی مثل مبلمان را نیز در خود حل کنید. دلیل اصلی خراب شدن چرم با الکل حل شدن رنگ و رطوبت چرم در الکل است.

درصورتی‌که به محصولات چرمی خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید ماندگاری آن‌ها را حفظ کنید، بهتر است از پاک‌ کننده‌های مخصوص چرم برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. حال اگر به‌صورت اتفاقی الکل روی لباس و مبلمان چرمی ریخت باید چه اقداماتی انجام داد؟ در ادامه یکی از بهترین روش‌های جبران سفید شدن چرم با الکل را به شما معرفی می‌کنیم.

رنگ مخصوص چرم چیست؟

در برخی مواقع ممکن است به دلیل استفاده ناصحیح از مواد شوینده برای پاک کردن لکه‌های چرم یا ریختن مواد شیمیایی روی این محصولات رنگ چرم تغییر کند. بهترین روش جهت ترمیم رنگ محصولات چرمی استفاده از رنگ مخصوص چرم است.

این پاک‌کننده‌ها مناسب بافت طبیعی چرم تولید می‌شوند و ترکیبات آن هیچ‌گونه آسیبی به بافت چرم نمی‌زند. با استفاده از رنگ چرم می‌توانید بخش‌هایی از چرم را که رنگ آن رفته مثل روز اول رنگ کنید و از زیبایی و درخشش محصولات چرمی خود لذت ببرید.

پاک کردن خودکار از روی چرم

لکه خودکار یکی از سخت‌ترین لکه‌ها را روی چرم ایجاد می‌کند. پاک کردن این لکه‌ها مخصوصاً وقتی محصول چرمی شما رنگ روشنی دارد، سخت‌تر می‌شود. ازآنجایی‌که الکل حلال لکه جوهر به شمار می‌رود، اولین سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

 

کشیده شدن خودکار روی چرم یعنی فاجعه؛ آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

اما باید بدانید که الکل آخرین گزینه برای پاک کردن خودکار از روی چرم است. برای پاک کردن لکه جوهر مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. پاک‌کننده مخصوص چرم که بتواند لکه خودکار را پاک کند تهیه کنید. با استفاده از این محصول و با توجه به دستورالعمل ماده پاک‌کننده لکه خودکار را پاک‌کنید.
 2. اگر با استفاده از پاک‌کننده مخصوص چرم لکه پاک نشد، چند قطره روغن اکالیپتوس را روی پد پنبه‌ای بریزید و لکه را پاک‌کنید؛
 3. درنهایت اگر با هیچ‌کدام از این روش‌ها لکه جوهر پاک نشد، با استفاده از الکل رقیق‌شده لکه جوهر را پاک کنید.

به خاطر داشته باشید برای پاک کردن لکه جوهر از روی چرم به‌هیچ‌وجه از مالش پارچه روی چرم استفاده نکنید. برای پاک کردن لکه ضربه‌های آرام و مداومی را با پارچه به چرم بزنید. همچنین پس از پاک کردن لکه، سطح چرم را با استفاده از باد خنک سشوار خشک‌کنید.

پاک کردن لکه از روی کیف چرم مصنوعی

کیف‌های چرمی یکی از پرمصرف‌ترین محصولات تولیدشده از چرم طبیعی به شمار می‌آیند. ازآنجایی‌که کیف‌های چرم همه‌جا همراه ما هستند، احتمال لکه شدن آن‌ها نیز زیاد است. در میان محصولات تولیدشده کیف‌های چرم مصنوعی نیز محبوبیت خاصی دارند و این محصولات نیز از لکه شدن در امان نیستند.

جهت پاک کردن لکه از روی کیف چرم مصنوعی به روش زیر عمل کنید:

 1. با استفاده از ماده شوینده ملایم مثل مایع ظرف‌شویی آب کف درست کنید؛
 2. با استفاده از اسفنج مقداری از کف را برداشته و روی لکه بکشید؛
 3. بعدازآن محل مرطوب شده را با استفاده از باد خنک سشوار خشک‌کنید؛
 4. اگر لکه پاک نشد با استفاده از دستمال مرطوب فاقد الکل مجدداً روی لکه بکشید و آن را خشک‌کنید.

لکه روی کیف برابر است با نامرتب بودن ظاهر شما؛ آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

طرز تمیز کردن مبل چرم

مبل‌های چرمی با توجه به کارایی که دارند، بیشتر در معرض کثیف شدن قرار می‌گیرند. شاید برای تمیز کردن این محصولات نیز این سؤال به ذهن شما خطور کند که آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

در جواب باید بگوییم که شاید بافت چرم استفاده‌شده در مبلمان کمی با پوشاک چرم تفاوت داشته باشد، اما این چرم‌ها نیز به الکل حساس هستند. علاوه بر آن امکان خراب شدن چرم با الکل در این محصولات نیز وجود دارد. برای تمیز کردن مبلمان چرمی روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به بهترین روش اشاره می‌کنیم:

 1. ابتدا چند قطره از محلول پاک‌کننده مخصوص چرم را با مقدار کافی آب ترکیب کنید؛
 2. اگر لکه‌های روی مبل قدیمی و کهنه است، چند قطره سرکه سفید نیز به محلول اضافه کنید؛
 3. اگر پاک‌کننده مخصوصتان کف می‌کند، با دستمالی تمیز کف محلول را بردارید. در غیر این صورت دستمال را به محلول آغشته کنید و خوب آن را فشار دهید که میزان اضافه آن خارج شود؛
 4. برای تمیز کردن لکه‌ها دستمال را به‌صورت دورانی روی مبل بکشید. به خاطر داشته باشید اگر دستمال را به‌صورت رفت و برگشتی بکشید، در مدت‌زمان کوتاهی مبل‌های شما پوسیده می‌شوند؛
 5. بهتر است حین تمیز کردن لکه‌ها هر محدوده از مبل را که تمیز کردید، با حوله یا دستمال تمیز خشک‌کنید؛
 6. بعد از خشک‌کردن از محصولات مراقبتی چرم که رطوبت و چربی کافی را به آن بازمی‌گرداند، استفاده کنید.

آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

حال که با مزایا و معایب استفاده از الکل برای پاک کردن لکه‌های چرم آشنا شدیم، بهتر می‌توانیم به این سؤال پاسخ دهیم. طبق نظر کارشناسان بهتر است برای پاک کردن لکه‌های چرم از محصولات مخصوص تولیدشده برای این کار استفاده کنید. پاک‌کننده‌های مخصوص فرمولاسیون مشخصی دارند و در زمان تمیز کردن چرم رطوبت آن را از بین نمی‌برند. همچنین بعد از تمیز شدن چرم با استفاده از این محصولات ظاهر چرم جلوه‌ی اولیه خود را بازمی‌یابد.

لکه روی کیف برابر است با نامرتب بودن ظاهر شما؛ آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟

جمع‌بندی

انتخاب پاک‌کننده مناسب برای از بین بردن لکه‌های روی چرم چالشی است که با آن مواجه هستیم. یکی از پاک‌کننده‌های پرکاربرد که این روزها به‌راحتی در دسترس قرار دارد، الکل است. در زمان کثیف و لکه شدن محصولات چرمی سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا الکل چرم را تمیز می‌کند؟ انتخاب الکل به‌عنوان ماده پاک‌کننده چرم احتمالاً گزینه مناسبی نخواهد بود. به‌جای استفاده از الکل، پاک ‌کننده‌های مخصوص چرم به‌راحتی لکه‌ها را از بین می‌برند. برای تهیه این پاک‌کننده‌های باکیفیت کافی است به بخش محصولات سایت کروکو سری بزنید.

3/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها