زمان مطالعه این مقاله ارزشمند : 11 دقیقه
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
زین چرمی اسب از گذشته تا به امروز

پیشنهاد ویژه کروکو ( فرصت محدود )

اگر شما نیز از علاقه‌مندان به اسب و سوارکاری هستید، اولین سؤالی که ذهن شما را در خرید زین چرمی اسب مشغول می‌کند، ویژگی‌های زین‌های چرم استاندارد است. احتمالاً شما نیز به این موضوع فکر کرده‌اید که زین‌های آماده را از بازار بخرید یا اینکه زینی متناسب با فیزیک اسب خود سفارش دهید.

در این صورت باید با قسمت‌های مختلف زین چرمی آشنا باشید که بدانید آیا لازم است زین چرمی برای اسب خود سفارش دهید یا خیر. برای این که جواب تمامی سؤالات خود را بیابید، متن پیش رو را از دست ندهید.

کروکو در این مقاله قصد دارد از روزی که زین ابداع شد تا امروز که می‌توانید با جستجویی ساده در گوگل عکس زین اسب موردعلاقه خود را به‌آسانی پیدا کنید، همه چیز را در خصوص این محصولات و شیوه ساختشان با شما در میان بگذارد.

اولین زین اسب در تاریخ

اولین زین‌ها صرفاً پوست خود حیوانات بودند یا پارچه‌هایی که روی پشتشان انداخته می‌شد که کمی به‌راحتی سوارکاران کمک کند. حدود 2000 سال پیش، سارماتیان‌ها (Sarmatians) که قبیله‌ای کوچ‌نشین در اطراف دریای سیاه بودند، زینی را از چوب درختان ساختند. این تکه از چوب درخت، برآمدگی‌هایی در جلو و عقب داشت که با میله‌های چوبی در دو طرف ستون فقرات اسب به هم وصل شده بودند. این طرح در دوران قرون وسطی بهبود یافت و به‌عنوان زین غربی تا به امروز فرم کلی خود را حفظ کرده است.

زین‌های چرمی امروزی فرم خود را از دوران قرون وسطی حفظ کرده‌اند.

خوش‌ساخت‌ترین زین چرمی اسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

زمانی که قصد خرید زین چرم اسب را دارید، با تبلیغات فراوانی از جنس زین و مواد به‌کار‌رفته گرفته تا مدل و کشور سازنده مواجه می‌شویم. اما نباید از یاد ببریم که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دلیل استفاده ما از یک زین استاندارد چیست. تمام سوارکاران به دنبال خرید زین با هدف‌های زیر هستند:

 1. حفظ تعادل و امنیت بخشیدن به سوارکار
 2. امکان کنترل آسان و مطمئن اسب
 3. حفظ سلامت و عدم آسیب‌رسانی به اسب
 4. بهبود ارتباط و تعامل اسب و سوار

با این اوصاف خرید و فروش زین چرم اسب نیز کاری بسیار آسان و هم بسیار دشوار محسوب می‌شود. مربی، فروشنده تجهیزات و سوارکار باید پیش از هر چیز به سلامت اسب و تعامل انسانی با او بیندیشند و سپس مسیر و روش بهره‌گیری از این حیوان را مدنظر قرار دهند.

انواع زین چرمی اسب به روایت غرب

اگر عکس زین اسب یا خود آن را دیده باشید، می‌دانید که زین چرم اسب به سه دسته کلی تقسیم می‌شود و بسیاری از انواع دیگر زین‌ها، شکل تغییریافته یکی از آن‌ها هستند:

زین‌های انگلیسی

زین انگلیسی که در اصل به‌منظور پرش و حرکات نمایشی با اسب طراحی شده است، نشیمنگاه عمیق و پشتی شیب‌دارتری دارد. طراحی این زین به‌گونه‌ای است که تا حدی حالت خمیده به جلو دارد.

این زین برای اولین بار توسط تاد اسلون، سوارکار آمریکایی، استفاده شد. ازآنجاکه سوارکاران حرفه‌ای قبلاً وزن خود را روی کمر و پشت اسب می‌انداختند، تکنیک اسلون انقلابی در مسابقات اسب‌دوانی حرفه‌ای ایجاد کرد. خم‌شدن به سمت جلو، وزن سوارکار را از روی کمر و قسمت عقب بدن اسب برمی‌دارد. امروزه از زین‌های انگلیسی جهت مصارف ورزشی و عمومی استفاده می‌شود.

زین چرم اسب انگلیسی از انواع زین‌های اسب است که جهت مصارف عمومی و ورزش از ان بسیار استفاده می‌شود.

زین‌های درساژ

برخلاف زین‌های انگلیسی، “زین درساژ” به‌گونه‌ای طراحی شده است که سوار را بیشتر در مرکز اسب قرار داده و به او اجازه می‌دهد از ساق پا و وزن خود بادقت بیشتری استفاده کند. این امر به‌خاطر لزوم حفظ تعادل و ارتباط ظریف سوار و اسب در مسابقات درساژ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

زین‌های وسترن

قاب اصلی این نوع زین پهن‌تر و بلندتر از زین انگلیسی است و وزن بیشتری را بر پشت اسب پخش می‌کند. به طور سنتی، زین وسترن در درجه اول برای کار استفاده می‌شد. زین‌های وسترن دارای یک شاخ طناب‌زنی نیز بر روی قاچ جلویی هستند که کار گاوچران‌ها را راحت‌تر کنند.

حلقه‌های D یا حلقه‌های اضافی جهت نگه‌داشتن طناب‌ها و سایر اقلام نیز این زین‌ها را تکمیل‌تر و مجهز‌تر می‌کند. زین‌های وسترن به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 • زین مزرعه که تقریباً 11.35 کیلوگرم وزن دارد و همان‌طور که از نامش پیداست در مزرعه‌ها و چراگاه‌ها استفاده می‌شود.
 • انواع زین سوارکاری با وزن حدود 11.35 تا 13.62 کیلوگرم که برای سوارکاری عمومی مناسب است.
 • زین طناب‌زنی 18 تا 23 کیلوگرم که برای گاوچرانان طراحی شده است. از این زین به دلیل راحتی بسیار جهت سواری عمومی نیز استفاده می‌کنند.
 • زین گاوبازی که کمی سبک‌تر است و در مسابقات گاوبازی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که وزن سبک آن امکان حرکت بیشتری را فراهم می‌کند، برخی از سوارکاران آن را برای مصارف عمومی نیز مناسب می‌دانند.

زین استاندارد چند قطعه دارد؟

زین چرمی اسب استاندارد از 7 قسمت اصلی تشکیل شده است.

زین استاندارد از 7 قسمت اصلی تشکیل شده است:

 1. قاب پایه‌ای اصلی
 2. پانل‌ها
 3. نشیمن‌گاه سوار (صندلی)
 4. دامن‌ها
 5. تنگ
 6. بال‌ها
 7. رکاب‌ها

به تفکیک این 7 مورد و ویژگی‌های مهمشان را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

قاب اصلی زین چرمی اسب؛ وقتی اسب شما غر می‌زند!

در زبان انگلیسی به قاب اصلی “TREE” می‌گویند. این قاب از چوب یا مواد مصنوعی ساخته می‌شود. در حالت ایده‌آل، قاب اصلی باید برای هر اسب بر اساس نژاد، اندازه و شکل ستون فقرات به طور سفارشی ساخته شود اما از آنجایی که قیمت زین چرم اسب سفارشی بسیار بالاست و برای همگان ممکن نیست، زین‌ها به شکلی ساخته می‌شوند که برای عموم اسب‌ها مناسب باشند.

قاب اصلی زین چرمی اسب به دلایل زیر اهمیت زیادی دارد:

 • ایجاد تناسب با فیزیک اسب و راحتی او
 • تعیین اندازه صندلی سوارکار و میزان فشار وارده به عضلات او
 • تقسیم یکنواخت وزن سوارکار روی کمر اسب
 • ارتفاع سوارکار

زمانی که اسب شما از زین چرمی خود راضی نباشد، واکنش‌های زیر را از او خواهید دید:

 • به‌راحتی راه نمی‌رود و مرتباً می‌ایستد.
 • از یورتمه کردن امتناع می‌کند.
 • به یک سمت خم می‌شود یا گوش خود را می‌خواباند.
 • در مقابل حصارها و موانع توقف می‌کند.

پس حتماً به زینی که برای اسب خود تهیه کرده‌اید و واکنش‌های او دقت کنید. مهم نیست قیمت زین چرم اسب شما چقدر باشد، مهم این است که اندازه و فرم آن با بدن اسبتان سازگاری داشته باشد؛ درست همانند لباسی که ما به تن می‌کنیم. به یاد داشته باشیم، سلامت و طول عمر اسب به این موضوع بستگی زیادی دارد. از سوی دیگر اگر قصد فروش زین چرم اسب خود را دارید، با آگاهی از ویژگی‌های آن و واکنش‌هایی که از اسب خود دیده‌اید، سوارکار یا خریدار بعدی را راهنمایی کنید.

پانل‌؛ بالشت مورد علاقه اسب

زین چرم اسب استاندارد دارای بالشتک‌هایی به منظور آسایش و راحتی اسب‌ها هستند.

پانل‌ها بالشتک‌هایی هستند که زین را برای اسب راحت‌تر و قابل‌تحمل‌تر می‌کنند. این بخش مهم از زین‌های چرمی اسب، باید 3 ویژگی اصلی داشته باشد:

 • قاب اصلی را از ستون فقرات حیوان کمی فاصله دهد.
 • وزن سوارکار را روی سطح بزرگ‌تری پراکنده کرده و از آسیب به ستون فقرات اسب جلوگیری کند.
 • از کمر اسب در برابر بخش‌های زمخت و خشن زین محافظت کند.

نشیمن‌گاه سوارکار؛ لذت و آرامش سوارکاری

نشیمن‌گاه زین چرمی اسب کفی نرم و منعطفی است که به قاب اصلی متصل می‌شود. نشیمن‌گاه‌ها معمولاً خمیده و کمی شیب‌دار طراحی می‌شوند که با فرم استخوان‌های لگن سوارکار مطابقت داشته باشند. زین‌های با‌کیفیت بر اساس نوع آن‌ها (انگلیسی، درساژ یا وسترن) نشیمنگاه‌های منحنی‌شکل دارند. این در حالی است که زین‌های کم‌کیفیت معمولاً دارای نشیمن‌گاه‌های مسطح هستند.

اسب خود را دامن‌پوش کنید

دامن‌ها (Skirts) به قسمت زیرین میله‌ها می‌چسبند. هدف آن‌ها محافظت از اسب در برابر میله‌ها و کمک به توزیع یکنواخت وزن سوارکار است. معمولاً دامن‌ها در دو شکل مربع و دایره‌ای وجود دارند. روی اکثر زین‌ها حلقه‌های D شکل وجود دارد که به جلوی دامن متصل می‌شوند و برای چسباندن یقه‌ به سینه اسب کاربرد دارند. قسمت زیرین دامن به 2 دلیل از پوست طبیعی گوسفند یا پشم مصنوعی پوشیده شده است:

 • اول برای اینکه لایه‌ای نرم بین پوست اسب و زین وجود داشته باشد.
 • دوم، اصطکاک کافی برای نگه‌داشتن پد زین در جای خود را به وجود آورد.

معمولاً دامن‌ها نیز از جنس چرم هستند. زین‌های چرمی اسب عموماً بند‌های چرمی کوچک با حلقه و نوارهایی دارند که می‌توان کاپشن، کیسۀ غذا و اقلام دیگری را در میانشان جای داد.

زین چرمی اسب دارای قسمتی با عنوان دامن است که از اسب در برابر میله‌های زین محافظت می‌کند.

تنگ، نه خیلی تنگ

تنگ (girth) یکی از مهم‌ترین اجزای زین چرمی اسب به شمار می‌آید. این بند پهن که معمولاً از جنس چرم یا پنبه است، زیر شکم اسب بسته می‌شود که زین بر پشت اسب محکم بماند. روی تنگ سگک‌هایی وجود دارد که تسمه‌های متصل به زین، در دو طرف بدن اسب از داخل آن‌ها می‌گذرند. زمانی که تسمه‌ها به اندازۀ کافی سفت شوند، از لیز خوردن زین به پهلو، عقب یا جلو جلوگیری می‌کنند. البته باید مراقب باشید تنگ را زیاد سفت نبندید که اسبتان را آزار ندهد.

خیلی‌ها “تنگ” را با چرمی که دور زین اسب می‌بندند، اشتباه می‌گیرند. اگر زیاد جدول کلمات متقاطع حل کرده باشید، حتماً به این سؤال برخورده‌اید: “به چرمی که دور زین اسب می‌بندند، چه گفته می‌شود؟”؛ پاسخ یک کلمه است: “پاردم”.

پاردم تسمه‌ای از جنس چرم یا پالان اسب است که به عقب زین متصل می‌شود. در واقع به‌جای “چرمی که دور زین اسب می‌بندند” باید گفت چرمی که به انتهای زین بسته می‌شود و دم اسب از میانش می‌گذرد. بخش چرمین این تسمه از زیر دم اسب رد شده و دو طرفش به انتهای زین گره زده می‌شود. این تسمه کمک می‌کند در سرازیری‌ها زین به جلو سر نخورد و در جای خود محکم بماند.

بال‌هایی نه برای پرواز

معمولاً هر زین چرم اسب دو جفت بال یا فلپ دارد:

 • یک جفت فلپ بزرگ که از کنار صندلی زین بیرون آمده است و بخش کناری سینه اسب را می‌پوشاند. کارایی این بال‌ها جلوگیری از آزرده شدن و تعریق زیادتر پوست اسب و پای سوارکار به دلیل تماس متمادی و فشار زیادی ا‌ست که پای سوارکار وارد می‌کند.
 • یک جفت فلپ کوچک هم میله‌های رکاب را در دو طرف صندلی زین می‌پوشاند و از فشار و آسیب به بدن اسب جلوگیری می‌کند.

هر زین چرم اسب دو جفت بال دارد که از بدن اسب در برابر فشار و آسیب محافظت می‌کند.

رکاب، پا در پای یار

رکاب حلقه‌ای سبک است که پای سوارکار در آن قرار می‌گیرد و با بندی در هر طرف به زین وصل می‌شود که به آن چرم رکابی می‌گویند. رکاب‌ها معمولاً جفت هستند و برای کمک به سوارشدن روی اسب و حفظ تعادل سوارکار در هنگام حرکت و دویدن، طراحی شده‌اند.

آیا زین چرمی اسب تماماً از چرم است؟

فلاپ‌ها، تسمه‌های دور زین و چرم‌های رکاب معمولاً از پوست حیواناتی همچون گاو، خوک، گوسفند یا گوزن ساخته می‌شوند. پوست گاو رایج‌ترین پوستی است که در ساخت زین چرم اسب استفاده می‌شود.

اما قاب اصلی می‌تواند از مواد گوناگونی همچون چوب راش، فایبرگلاس، پلاستیک، چوب چندلایه، فولاد، آلومینیوم و آهن ساخته شود. صندلی‌ها نیز معمولاً از جنس کرباس، نمد و پشم ساخته می‌شوند، درحالی‌که پانل‌ها می‌توانند شامل فوم پلاستیکی، لاستیک و کتان باشند؛ بنابراین تنها بخشی از زین‌های چرمی از چرم ساخته می‌شوند.

همه چیز دربارۀ مراحل ساخت زین چرمی اسب زیبای شما

اگر در مورد آماده‌سازی زین‌های چرمی کنجکاو هستید، ادامه متن را از دست ندهید. ما مرحله‌به‌مرحله ساخت این زین‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

آماده‌سازی چرم

در ساخت زین‌های چرمی پیش از هر چیز باید چرم موردنیاز این فرایند آماده شود. به‌این‌ترتیب اولین قدم در تولید این زین‌ها آماده‌سازی چرم است که در ادامه مراحل آن را با یکدیگر می‌خوانیم.

 • پس از جدا شدن پوست از حیوان، آن را در ظرف‌های حاوی آهک و سایر مواد شیمیایی خیس می‌کنند که مو و لایه بیرونی پوست شل شود. لایه داخل گوشتی نیز با ماشین یا چاقوی مخصوص جدا می‌شود.
 • در مرحله بعد موها را با ماشین یا چاقوی مخصوص از بین می‌برند. ازآنجایی‌که قسمت گوشتی باید صاف و بدون الیاف باقی بماند، پوست را روی یک تیرک آویزان کرده و با چاقویی بدون دندانه تکه‌های مو، بافت و زائده‌های باقی‌مانده را جدا می‌کنند. سپس پوست را به طور کامل می‌شویند.
 • سپس جهت جلوگیری از پوسیدگی پوست، آن را در محلول رقیق اسید دباغی غوطه‌ور می‌کنند. در پروسه‌ای چندین ماهه پوست در معرض محلول‌هایی قوی خواهد بود؛ دباغی با روغن، بابونه و حتی مالیدن چربی حیوانی و ماهی به پوست نیز در این مرحله انجام می‌شود.
 • چرم دو طرف دارد، سمت گوشتی و سمت پرداخت‌شده. در این مرحله به‌صورت دستی مخلوطی از پیه، روغن ماهی و گریس به‌اضافه موم را در زمان معینی روی چرم می‌مالند. این فرایند به چرم رنگ می‌دهد و همچنین آن را انعطاف‌پذیر، بادوام و ضد آب می‌کند.

زین‌های چرمی اسب در رنگ‌های متنوع در بازار یافت می‌شوند.

رایج‌ترین و محبوب‌ترین رنگ‌ها برای زین چرم اسب شامل موارد زیر می‌شود:

 • زرد طلایی که به رنگ لندن معروف است؛
 • رنگ هاوانا که رنگ تیره‌تری دارد؛
 • وارویک نیز رنگ مشهوری است که هرچه بیشتر استفاده شود، چرم تیره‌تر شده و به مشکی نزدیک می‌شود. از این رنگ معمولاً برای افسار اسب استفاده می‌کنند.

روش ساختن قاب اصلی زین چرمی اسب

دو نوع قاب اصلی وجود دارد؛ سفت و فنری. این دو نوع قاب نه‌تنها صندلی‌های صاف، بلکه قوس‌دار را نیز در خود جای می‌دهند. زین چرم انگلیسی مدرن معمولاً از نوع فنری است، درحالی‌که زین وسترن قاب سفت و غیرفنری دارد. در ادامه این دو قاب زین را تعریف می‌کنیم:

 • زین چرم فنری از تختۀ سه‌لایه نازکی تشکیل می‌شود که مواد فایبرگلاس سطحش را کاملاً می‌پوشانند. همچنین روی این زین رزین مایع اسپری می‌شود. دو فنر ساخته شده از نوارهای فولادی سبک‌وزن، در زیر قاب و از جلو به عقب در امتداد پهن‌ترین قسمت صندلی قرار گرفته است. این فنرها، فشار وارده بر تمام بخش‌های قاب را به طور یکنواخت پخش کرده و علاوه بر راحتی اسب، انعطاف‌پذیری و آسایش بیشتری را برای سوارکار فراهم می‌کنند.
 • زین چرمی سفت و غیرفنری عموماً ترکیبی از فایبرگلاس، براده‌های چوب و رزین است که در محفظه‌ای تحت‌فشار قالب‌گیری می‌شود.

میله‌های رکاب

ساخت رکاب استاندارد در تولید زین چرمی اسب اهمیت زیادی دارد.

پس از پشت سر گذاشتن دو مرحله قبل حال نوبت به اتصال میله‌های رکاب می‌رسد. پیش‌تر رکاب و کارایی آن را توضیح دادیم. میله‌های رکاب با ریخته‌گری و آهنگری، شکل و استحکام مناسب خود را به دست می‌آورند. چرم‌های رکابی، حدود 2/2 سانتی‌متر عرض دارند و از پوست گاو یا گاومیش ساخته می‌شوند.

چرمی که دور زین اسب می‌بندند و بالاتر در موردش توضیح دادیم، نیز معمولاً از پوست گاو درست می‌شود و بخشی که از زیر دم اسب عبور می‌کند به شکل مدور و توپر و نرم است تا به دم اسب آسیب نرساند.

نشیمن‌گاه یا صندلی

در این بخش از ساخت زین چرم باید قسمت نشیمن‌گاه یا صندلی زین‌ها درست شود؛ به این منظور مراحل زیر یک‌به‌یک طی می‌شود.

 • پارچه‌ای از جنس کتان محکم بر قاب اصلی قرار می‌دهند که پایه صندلی را تشکیل دهد. سپس باهدف ضد آب شدن آن را رنگ می‌کنند.
 • در مرحله بعد، نوارهایی از سرژ سفید (که نوعی پارچه پشمی است) روی قاب می‌کشند و با میخ‌های کوچک از جلو تا عقب محکم می‌کنند.
 • سپس لایه‌ای از کرباس یا پارچه بوم روی سرژ قرار می‌گیرد که در جای خود میخکوب می‌شود. اکنون پایه صندلی آماده شده است.
 • تکه‌های کوچک نمد و چرم روی لبه‌های زین و در پهن‌ترین قسمت صندلی قرار داده می‌شوند. سپس یک‌تکه سرژ محکم کشیده شده و به لایه کرباسی دوخته می‌شود که شکل صندلی را بسازد.
 • در مرحله بعد شکافی کوچک ایجاد می‌کنند که فضای بین سرژ و کرباس به‌آرامی با پشم پر شود. با این کار صندلی نرم و انعطاف‌پذیر شده و دیگر سختی و سفتی پایه صندلی احساس نمی‌شود.
 • پوست گاو مرطوب شده را محکم روی صندلی کشیده و می‌دوزند؛ به‌این‌ترتیب با خشک‌شدن و منقبض شدن پوست، صندلی بسیار فرم تمیز و محکمی به خود می‌گیرد. جهت محافظت از کمر و پوست اسب نیز لایه‌ای چرمی زیر پنل اصلی دوخته یا میخکوب می‌شود.

نشیمن‌گاه‌های زین اسب معمولا از جنس چرم گاو است.

گیره‌ها

تنگ با بندهای چرمین کوتاهی به زین چرمی اسب وصل می‌شود. به این بندها حلقه‌هایی متصل است که تنگ را پس از رد کردن از زیر شکم اسب از درون آن‌ها عبور می‌دهد و محکم می‌کند، این حلقه‌ها معمولاً در اندازه‌های 2.5 سانتی‌متری ساخته می‌شوند و طول آن‌ها از 90 سانتی‌متر برای اسب‌های کوچک تا 137 سانتی‌متر برای اسب‌های بزرگ‌تر متغیر است. گیره‌ها نیز غالباً از جنس چرم نرم، موهر یا نایلون هستند.

پانل‌ها

پانل‌های بیرونی از چرم ساخته شده و با نمد، پشم یا فوم پلاستیکی پر می‌شوند. این پانل‌ها زیر زین قرار می‌گیرند و دامن‌های چرمی درست بالایشان دوخته می‌شوند. در نهایت حلقه‌های D که عموماً از پوست خام ساخته شده‌اند به زین متصل شده و زین چرم اسب تکمیل می‌شود.

حرف آخر

آیا تابه‌حال بدون زین روی اسب نشسته‌اید؟ آیا او را نوازش کرده‌اید؟ به‌راستی ارتباط قدیمی و عمیق انسان با این حیوان خارق‌العاده و باهوش چگونه بوده است؟ کسی نمی‌داند، شاید پیش از اختراع زین، اسب‌ها و شاید انسان‌ها خوشحال‌تر بودند.

با تمام این اوصاف توضیحات مفصلی در خصوص تاریخچه و علل استفاده از زین چرمی اسب دادیم. بدون تردید امروزه بر اساس نوع استفاده ما از این مخلوقات زیبا، استفاده از زین چرم اسب مناسب و استاندارد، حداقل کاری است که پاسخگوی همراهی و فداکاری‌های این موجود نجیب خواهد بود.

5/5 - (1 امتیاز)

پیشنهادهایی برای شما

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پیشنهادهایی برای شما

مقالات مرتبط

300X200-
تخفیف های

باورنکردنی

سبد خرید
Instagram
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
خانه
حساب کاربری من