زمان مطالعه این مقاله ارزشمند : 7 دقیقه
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on twitter
انواع طرح چرم را با کروکو بشناسید.

پیشنهاد ویژه کروکو ( فرصت محدود )

آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا برخی از محصولات چرمی ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر محصولات دارند؟ یا چرا برخی از محصولات چرمی بافت منسجم‌تری به نسبت دیگر محصولات دارند؟ دلایل متفاوتی برای پاسخ به این سؤالات وجود دارد، اما بی‌شک یکی از این دلایل تفاوت در انواع طرح چرم است. طرح‌های موجود روی هر چرم راه زیادی برای رسیدن به دست مشتری را طی کرده‌اند. در ادامه قصد داریم شما را با انواع این طرح‌ها آشنا کنیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت انواع طرح چرم با یکدیگر

تا به حال به طرح محصولات چرمی دقت کرده‌اید؟ حتما کنجکاو شده‌اید که چرا طرح روی این محصولات با یکدیگر تفاوت دارد؟ چرم‌هایی که در دباغی تولید می‌شوند، سه لایه متفاوت دارند. هر کدام از این لایه‌ها به‌تنهایی قابلیت تولید نوع خاصی از چرم را دارند و درعین‌حال در کنار یکدیگر نیز چرمی باکیفیت را تولید می‌کنند. درست همین جاست که تفاوت میان طرح روی چرم‌ها رقم می‌خورد.

درواقع طرح‌هایی که روی چرم‌ها ایجاد می‌شود به دلیل تفاوت در استفاده از لایه‌های چرم اصلی است. همین تفاوت ماندگاری محصولات چرمی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین شناخت انواع این طرح‌ها به شما کمک می‌کند که بهترین محصول چرمی را مطابق با نیاز خود خریداری کنید. انواع مختلفی از طرح چرم وجود دارد که در ادامه به محبوب‌ترین مدل‌های آن اشاره می‌کنیم.

چرم ورنی (Patent Leather)

مشخصه اصلی چرم ورنی براق بودن سطح آن است. از این رو چرم ورنی یا چرم لاکی یکی از مدل‌های محبوب چرم برای تولید کیف و کفش براق مجلسی به شمار می‌آید. در تولید این طرح از چرم‌ها پوست دباغی‌شده گاو، گوساله، بز و گاهی اوقات شتر را با لاکی مخصوص لعاب‌کاری و پوشش می‌دهند. این لاک‌های مخصوص بسته به رنگ چرم و میزان براقیتی که نیاز باشد با یکدیگر تفاوت‌ها دارند.

به دلیل ماهیت خشک بودن لاک، چرم ورنی عمر کوتاه‌تری نسبت به چرم‌های دیگر دارد و به‌سادگی روی آن چروک می‌افتد. اما ازآنجایی‌که این محصولات بیشتر برای مجالس خریداری می‌شوند، کمتر نیز در معرض آسیب قرار می‌گیرند. لازم است بدانید که برای تولید چرم ورنی، چرم‌های دانه‌ریز را انتخاب می‌کنند و به دلیل استفاده از لاک‌های مخصوص به چرم ضد آب تبدیل می‌شوند.

شاید شما نیز نام چرم بروشاو را شنیده باشید. این چرم محصولی نیمه ورنی محسوب می‌شود که میزان لاک و پودر محافظ آن کمتر از میزان استفاده‌شده در تولید چرم ورنی است. از این رو میزان دوام چرم بروشاو بیشتر از چرم ورنی خواهد بود و حالت انعطاف‌پذیری و نرمی آن نیز از ورنی بیشتر است.

چرم ورنی یکی از انواع طرح چرم طبیعی به شمار می‌رود.

چرم الگانت (Elegant Leather)

چرم شبرو یا الگانت یکی از انواع طرح چرم است که از بالاترین لایه پوست برای تولید آن استفاده می‌شود، به همین دلیل ازلحاظ کیفیت به‌عنوان یکی از باکیفیت‌ترین محصولات چرمی به شمار می‌رود. اگر به بافت محصولات چرمی که از شبرو تولیدشده‌اند دقت کنید بافت‌هایی ناهمسان روی آن می‌بینید.

این طرح‌ها ماهیت اصلی نقش چرم خام را حفظ می‌کنند. دوام و ماندگاری چرم الگانت بالاست و در عین ماندگاری، نرمی و انعطاف‌پذیری قابل‌توجهی نیز دارد. به همین دلیل از آن جهت دوخت لباس‌های چرمی استفاده می‌کنند. یکی از مشخصه‌های اصلی چرم شبرو این است که بافت بیرونی آن اندکی براق و صاف به نظر می‌رسد و این در حالی است که بافت داخلی آن به صورت پرزدار دباغی می‌شود.

یکی از انواع طرح چرم مرغوب چرم الگانت است.

چرم فلوتر (Floater Leather)

چرم فلوتر را اغلب با نام چرم شرانک نیز می‌شناسند. این دو طرح از لحاظ ماهیت با یکدیگر تفاوتی ندارند، اما از لحاظ طرح روی بافت متفاوت هستند. فلوتر یکی دیگر از انواع طرح چرم است که محصولات باکیفیتی از آن ساخته می‌شود. جالب است بدانید که در بازارهای جهانی از چرم فلوتر به‌عنوان چرمی ظریف و نرم یاد می‌شود و این در حالی است که ضخامت آن اغلب 20 میلی‌متر برش می‌خورد. ازآنجایی‌که طرح فلوتر در سطح چرم یکنواختی بی‌نظیری دارد، در میان اغلب دوستداران محصولات چرمی از محبوبیت خاصی برخوردار است.

عموماً جهت تولید چرم فلوتر از چرم‌های دانه کامل از پوست گاو و بز استفاده می‌کنند و بعد از انجام فرایند دباغی حدوداً یک ساعت آن را در محلول شیمیایی قرار می‌دهند که بافت چرم دباغی‌شده نرم و آماده پذیرش طرح شود. چرم شرانک یا شرانگ (Shrang Leather) ازلحاظ اندازه طرح‌های بافت چرم با فلوتر تفاوت دارد و این در حالی است که شکل هندسی طرح‌ها مشابه یکدیگر است.

چرم فلوتر یکی از انواع طرح چرم محبوب در میان بانوان است.

چرم جیر (Suede Leather)

جیر درواقع یکی از محصولات جانبی چرم فلوتر به‌حساب می‌آید. در مواردی که قصد تولید چرم فلوتر باضخامت مشخص را دارند، لایه پایینی پوست که در تماس با گوشت است از آن جدا می‌شود. این بخش جداشده را سمباده می‌کشند و با مواد خاصی به آن صیقل می‌دهند. در نهایت چرمی با بافت نرم و انعطاف‌پذیر تولید می‌شود که همین خاصیت آن را برای دوخت انواع تن‌پوش‌ها و پاپوش‌های چرمی ایده‌آل می‌کند.

جالب است بدانید که این نوع چرم اولین بار در کشور سوئد دباغی و پرداخت شد. در ابتدا از جیر جهت دوخت دستکش‌های نرم و پرزدار استفاده می‌کردند و نام این نوع چرم نیز برگرفته از نام همین دستکش‌های سوئدی است.

تنها مشکلی که جیر دارد ضد آب نبودن آن است. علاوه بر آن از آنجایی‌که این محصول در گروه انواع طرح چرم پرزدار قرار دارد، آلودگی بیشتری نسبت به دیگر محصولات چرمی جذب می‌کند. به خاطر داشته باشید که جیر از بخش پایینی پوست دباغی‌شده به دست می‌آید. به همین دلیل درصورتی‌که از آن به‌درستی مراقبت نشود، ماندگاری زیادی نخواهد داشت. ازآنجایی‌که جیر نرم است و بدن را گرم نگه می‌دارد، از آن به‌عنوان آستر در تن‌پوش‌های چرم مثل کت و پالتو استفاده می‌کنند.

چرم جیر از انواع طرح چرم که برای دوخت تن‌پوش‌های چرمی مناسب است.

طرح چرم نبوک (Nubuck Leather)

نبوک از چرم دانه کامل تولید می‌شود. شاید این مدل چرم ازلحاظ ظاهری به جیر شباهت داشته باشد، اما ازلحاظ ضخامت و ماندگاری متفاوت است. نبوک با بافت‌های پروتئینی محکم و مخمل مانند ضخامت و انسجام خوبی دارد. به همین دلیل از آن برای تولید کفش‌های زمستانی استفاده می‌شود.

ازآنجایی‌که ضخامت پوست در تولید چرم نبوک باکیفیت اهمیت دارد، در ساخت آن بیشتر از پوست گاو و گوساله استفاده می‌شود. البته دباغان در برخی از کارگاه‌ها چند سالی است که با کیفیت پوست شتر نیز آشنا شده‌اند؛ از این رو جهت تولید نبوک‌های باکیفیت و باارزش از پوست شتر نیز استفاده می‌کنند.

اگر به این چرم علاقه دارید، باید بدانید که این چرم حالت مخملی دارد؛ درنتیجه لکه انواع آلودگی‌ها به‌راحتی روی آن باقی می‌ماند. از این رو پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید محصولات چرمی از این نوع حتما روش صحیح مراقبت و تمیز کردن نبوک را به‌درستی یاد بگیرید.

در میان انواع طرح چرم، نبوک یکی از بهترین‌ها برای تولید کیف‌های طرح چرم مخملی است.

چرم اشبالت (Split calf Leather)

اشبالت یا اشپالت یکی دیگر از انواع طرح چرم است که اغلب با نبوک و جیر اشتباه گرفته می‌شود. اشبالت درواقع آخرین لایه پوست است و اغلب در تماس با گوشت و چربی قرار دارد. به همین دلیل کیفیت آن از بقیه لایه‌های پوست کمتر است.

چرم اشبالت از دو طرف به حالت پرزدار و مخملی پرداخته و دباغی می‌شود و قسمت رویی چرم طرفی است که نرمی بیشتری دارد. اشبالت به دلیل نرمی و ضخامتی که دارد به‌راحتی برش می‌خورد، به همین دلیل از آن به عنوان آستر کفش‌ها و لباس‌های چرم استفاده می‌شود.

اشبالت یکی از انواع طرح چرم است که برای تولید محصولات چرمی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چرم هورس (Horse Leather)

شاید تصور کنید که انواع چرم هورس نوع خاصی از دباغی پوست اسب باشد، اما اشتباه می‌کنید. چرم هورس نیز یکی از انواع طرح چرم است که از پوست‌های بزی، گاوی و شتری تولید می‌شود. چرم هورس شباهت زیادی به چرم نبوک دارد با این تفاوت که برای تولید آن از واکسی مخصوص روی سطح چرم دانه کامل استفاده می‌کنند.

تفاوت دیگر نبوک و چرم هورس در نحوه تولید آن‌ها است؛ در تولید نبوک روی چرم سمباده می‌کشند، در حالی که این فرایند در روند تولید طرح هورس انجام نمی‌شود. چرم هورس باگذشت زمان و استفاده تغییر رنگ پیدا می‌کند، اما چنین اتفاقی برای چرم نبوک نمی‌افتد.

ازآنجایی‌که چرم هورس را از بالایی‌ترین بخش پوست تهیه می‌کنند، این چرم ضخامت و ماندگاری قابل‌توجهی دارد. همین عامل سبب می‌شود که محصولات تولیدی از چرم طرح هورس مقاومت و دوام خوبی از خود نشان دهند. علاوه‌بر موارد گفته‌شده در زمان دباغی چرم هورس به آن موادی می‌زنند که چرم خاصیت ضد آب پیدا می‌کند و همین مهم‌ترین مزیت هورس در مقابل نسبت نبوک به‌حساب می‌آید.

چرم هورس از انواع طرح چرم محبوب برای تولید انواع محصولات چرمی به‌حساب می‌آید.

معرفی انواع چرم چاپی

شاید با شنیدن چرم چاپی به یاد دستگاه‌های بزرگ چاپ بیفتید که تصاویری را روی سطوح مشخص چاپ می‌کردند. این موضوع اندکی برای چرم نیز صادق است، با این تفاوت که در ایجاد طرح‌های متنوع روی چرم از غلتک‌های مشخصی استفاده می‌شود.
این غلتک‌ها طرح را روی بافت چرم با انجام عمل فشرده‌سازی ایجاد می‌کنند. ایجاد طرح روی چرم‌های طبیعی و مصنوعی انجام می‌شود و این طرح‌ها با اشکال متفاوتشان از یکدیگر متمایز خواهند شد. در ادامه با چند طرح معروف چرم چاپی آشنا می‌شویم:

  • انواع چرم خالدار
  • انواع چرم کروکو (طرح کروکودیل)
  • انواع طرح سوسماری
  • انواع طرح پوست‌ماری
  • انواع طرح پوست ماهی
  • طرح شرانگ
  • طرح فلوتر
  • طرح پیتون
  • طرح بوفالو

جمع‌بندی

روش استفاده از چرم از پیشینیان به دست ما رسیده است، اما این روزها با پیشرفت تکنولوژی روش‌های جدیدتری برای استفاده از این محصولات خاص وجود دارد. ایجاد انواع طرح چرم روشی است که می‌توان به‌واسطه آن مدل‌ها و بافت‌های جدیدی را روی چرم ایجاد کرد.

در این مقاله با طرح‌های محبوب چرم آشنا شدید. به خاطر داشته باشید که هر مدل از طرح‌های گفته‌شده روش مراقبتی متفاوتی دارد برای اطلاع از روش‌های مراقبتی از چرم و محصولات جانبی آن می‌توانید از متخصصان ما در کروکو مشورت بگیرید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پیشنهادهایی برای شما

مقالات مرتبط

300X200-
تخفیف های

باورنکردنی

سبد خرید
WhatsApp WhatsApp
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
خانه
حساب کاربری من